Vánoce v hotelu a koloně. Převoz zvířat z Británie narušil covid i brexit

  16:02
Velmi náročný a komplikovaný transport zvířat mají za sebou pracovníci jihlavské zoologické zahrady. Ti se na sklonku minulého roku vypravili pro nová zvířata do Velké Británie. Do jinak hladkého převozu se však promítly zpřísňující se proticovidová opatření a začátek brexitu.

Jihlavská zoologická zahrada má nově čtyři samce psů pralesních. Pocházejí z Británie. Na tomto snímku jsou bratři Chico a Roco, kteří do Jihlavy přijeli už v srpnu 2017. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na dlouho dopředu plánovaný transport zvířat se pracovníci jihlavské zoologické zahrady vydali ještě před Štědrým dnem. Jenže už krátce před vánočními svátky byl zastaven provoz mezi Británii a Francií. Uzavřena byla letiště, přístavy i Eurotunel. Mnoho řidičů kamionů uvázlo ve frontách u francouzského a britského pobřeží.

„Přeprava zvířat samotných se nám tím prodloužila o jeden den, ale celková doba transportu o tři dny. Dva dny jsme čekali v hotelu, až bude jasné, kdy se hranice otevřou. Původně jsme měli zvířata nakládat v pondělí 21. prosince, ale nakonec to bylo až ve středu,“ popisuje jihlavský zoolog Richard Viduna, který se pro zvířata vydal společně s chovatelem Michalem Kratochvílem.

Štědrý den tak oba dva strávili v dodávce. „Dálnice a silnice byly plné kamionů, ale my jsme díky převážení živých zvířat měli předjednané výjimky, rychlý průjezd a prioritní přístup do přístavu. Hůř na tom byli řidiči kamionů,“ dodává Viduna.

Díky této cestě mohla jihlavská zoologická zahrada přivítat čtyři nové samce psů pralesních. Pocházejí z britské zoo v Chestere. Původní jihlavský samec pro změnu zamířil do zoo v Birminghamu.

Z Moskvy přiletěl outloň, do Kazaně odjela voduška

Novým zvířetem v jihlavské zoologické zahradě je také klokanomyš spinifexová. Až se zoo opět zpřístupní návštěvníkům, najdou lidé tyto drobné, hbité hlodavce v pavilonu Australská farma.

„Jihlavská zoo je pravděpodobně druhou zahradou v rámci kontinentální Evropy, která tento původní australský druh chová. Kromě Jihlavy je to ještě německá zoo Eifel,“ upozornil Viduna.

V polovině prosince jihlavská zahrada získala také nového samce outloně malého. „Má za sebou dlouhou cestu spojenou i s povinnou karanténou, protože přiletěl až z moskevské zoologické zahrady, kde se narodil,“ uvedl mluvčí zahrady Martin Maláč.

Tříletý outloň bude posilou úspěšného jihlavského chovu těchto vzácných a ohrožených nočních poloopic z jihovýchodní Asie. Od roku 2018 jihlavská zoo úspěšně a pravidelně odchovává po dvou mláďatech.

Zvířetem, se kterým se naopak jihlavští chovatelé rozloučili, byl roční samec vodušky abok, který zamířil do zoo v ruské Kazani. Antilopí samec však necestoval sám, ale se čtyřmi samicemi z ostravské zoo a jedním samcem pocházejícím ze zoo v Praze.