iDNES.cz

Obec Vír koupila zříceninu hradu Pyšolec, chce ji opravit a zatraktivnit

  15:48
Hrdým majitelem Pyšolce, zříceniny raně gotického hradu na Bystřicku, se stala obec Vír nacházející se v údolí pod památkou. O její získání usilovala dlouhá léta. V poslední březnové dny se konečně povedlo záměr dotáhnout do konce. Dalším krokem má být oprava a zatraktivnění hradu.

Torzo hradu se tyčí vysoko nad řekou Svratkou – návrší je jí obtékáno hned ze tří stran. Kdysi místo skýtalo krásnou vyhlídku, v současné době je už ale zarostlé stromy, převážně buky. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Hrad Vírští směnili s původním majitelem, státním podnikem Lesy České republiky, za půl druhého hektaru svých lesních pozemků. Z vlastní kasy pak doplatila obec ještě 43 tisíc korun. Zříceninu nyní čekají úpravy, po nichž by se mohla zařadit mezi oblíbené turistické cíle v okolí Víru.

„Pyšolec jsme považovali tak trochu za svůj už dávno, o to víc nás ale mrzelo, že mu nebyla věnována odpovídající péče a podle toho i vypadal. Nyní už se ale jako vlastníci chystáme na nutné opravy a také na zatraktivnění hradu pro turisty,“ uvedl vírský starosta Ladislav Stalmach.

Jelikož vedení obce ve zdárný konec směny pevně doufalo, je na péči o zříceninu připraveno. Na stěžejní práce má již hotové nebo téměř hotové projekty. Na jejich realizaci chce získat dotace.

Dojít musí například k úpravě několik metrů hluboké hradní cisterny, aby dostala podobu studny s nadzemní částí a kovovými mřížemi. Díky tomu se také zamezí nebezpečí pádu do hloubky.

„Hodně práce nás čeká i na hlavní věži. Je v havarijním stavu, zdivo už se hodně drolí. Musíme ji tedy opravit a zabezpečit,“ nastínil Stalmach.

Zdůraznil také, že velkou výhodou při plánování obnovy hradu i při cestě k jeho získání byla dlouhodobá aktivita Spolku na ochranu památek Bystřicka.

Tito amatérští archeologové provádí na zřícenině již řadu let výzkum a učinili tam už mnoho zajímavých objevů. Mimo jiné odkryli zmiňovanou hradní cisternu, zbytky středověkého výrobního areálu s pozůstatky zdiva vápenické pece nebo milíř.

Kromě oprav ale chtějí Vírští prostřednictvím Pyšolce podpořit i cestovní ruch v obci.

„Hradů tady v okolí je několik (například zříceniny Aueršperk a Zubštejn - pozn. red.), takže bychom rádi ve spolupráci s Bystřicí nad Pernštejnem vytvořili naučnou stezku, která by je lidem přiblížila. Některé informační panely by se ale mohly věnovat i dalším tématům, například zdejším přírodním zajímavostem,“ popsal ideu starosta.

Zřícenina hradu Pyšolec stojí na kopci v lesích nad vodní nádrží Vír II.

Zřícenina hradu Pyšolec stojí na kopci v lesích nad vodní nádrží Vír II.

zpět na článek