Právě tam dlouhokrčky obsadily prostory, které dříve obývaly anakondy velké. „I když víme, že u návštěvníků se anakondy těšily velké oblibě, z prostorových důvodů jsme se s nimi museli rozloučit,“ vysvětlil ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák.
Podle něj tito hadi doslova přerostli expozici, a ta pro ně tak už nebyla vhodná. Anakondy proto z Jihlavy odcestovaly do jiných chovných zařízení v České republice.
V jihlavské zoo se narodila hned dvoje čtyřčata. Potomky mají husy i emu |
Nové obyvatelky této části Tropického pavilonu jsou však neméně zajímavé. „Jak je jasné již z názvu, dlouhokrčka má doopravdy dlouhý krk. Ten neumí zatáhnout do krunýře, ale skládá ho esovitě k jeho okraji. Krk navíc může být téměř stejně dlouhý jako její krunýř,“ vylíčila mluvčí Zoo Jihlava Simona Kubičková.
Brzy by mohly želvy úplně vymizet
Tento evoluční rys umožňuje želvě efektivně chytat kořist ve vodě. „Obývá sladkovodní jezera, rybníky a pomalu tekoucí řeky severního Roti, kde je endemitem. Je masožravá a její potrava zahrnuje ryby, obojživelníky, korýše a další vodní bezobratlé,“ popsala vzácné obyvatelky expozice Kubičková.
Ztráta přirozeného prostředí v důsledku lidské činnosti, znečištění vodních zdrojů a také nelegální lov pro maso dnes vedou k razantnímu poklesu populace této želvy. Je tak možné, že z volné přírody dlouhokrčky McCordovy brzy zcela vymizí.
Chov těchto vzácných želv – například právě v zoologických zahradách – je tak velice důležitý kvůli zachování genofondu a ochraně druhové rozmanitosti.
20. května 2024 |