iDNES.cz

Do jihlavské zoo se vrátili známí papoušci ara, nelze je přeslechnout

  16:12
Po třech letech se do jihlavské zoologické zahrady znovu vrátili velkolepí arové zelenokřídlí. Tyto téměř metr velké papoušky jde jen stěží přehlédnout díky jejich krásnému červeno-zelenému zbarvení. A už vůbec je nelze přeslechnout.

Mít doma papouška je dnes již běžné, pokud nejde o ohrožený druh podléhající registraci. | foto: Archiv MAFRA

Arové dávají najevo svou přítomnost skutečně velmi hlasitě. Patří dokonce k jedněm z nejhlasitějších druhů zvířat, které jihlavská zoo chová. „Jejich křik se rozléhá opravdu po celé zoo,“ potvrzuje Simona Kubičková, vedoucí marketingu zoologické zahrady.

Jedná se o pár dospělých ptáků, a dokonce jde o stejné papoušky, které jihlavská zoo chovala od roku 2014 do roku 2019. „Patří zoologické zahradě v Hluboké a u nás jsou v trvalé zápůjčce. V roce 2019 šli zpět do Hluboké, protože jsme dělali nějaké úpravy a stavební práce kolem výběhu. Teď se mohli opět vrátit,“ vysvětluje Kubičková pauzu.

Návštěvníci je najdou ve voliéře umístěné hned vedle výběhu tapírů. Voliéru sdílejí společně s pakami nížinnými, což jsou jihoameričtí hlodavci.

Dospělý pár arů zelenokřídlých, které jihlavská zoo chová, pochází původně z volné přírody Guyany. Posléze se dostal do Zoo Hluboká. „Není znám ani jejich rok narození,“ připomíná Kubičková.

Zobákem dokážou přeštípnout i pletivo voliéry

Arové zelenokřídlí se hojně vyskytují v tropických lesích na severu a ve středu Jižní Ameriky. Tvoří trvalé páry, ale sdružují se do hejn a pak se často mísí i s jinými druhy arů.

Živí se převážně semeny, plody, květy a ořechy, jejichž tvrdou skořápku umí snadno zdolat díky velice silnému zobáku. „Není proto jednoduché postavit pro ně voliéru. Kvůli tomu, že velice rádi louskají, dokážou zobákem přeštípnout i slabší pletivo,“ připomíná vedoucí marketingu zoo.

Zajímavostí je podle ní to, že se tito papoušci živí i jedovatým ovocem. „Aby je neotrávilo, konzumují jíl, kterým si neutralizují obsah žaludku,“ přibližuje.

Jsou to také velmi inteligentní a učenliví papoušci. Pokud žijí s lidmi, naučí se napodobovat různé zvuky, slova, nebo dokonce celé věty. „Ty naše jsme ale ještě mluvit neslyšeli,“ usmívá se Kubičková.

Arové jsou dlouhověcí ptáci, v průměru se dožívají kolem 60 let. Jihlavská zoo chová tento druh s různými přestávkami už od roku 1969. A návštěvníci zahrady objeví i další druh arů. Jde o ary hyacintové, největší druh létajícího papouška na světě.

zpět na článek