Umělecké školy zkusí rozpoznat talenty i pomocí kamer a videokonferencí

  8:40
Vedení základních uměleckých škol na Vysočině se připravuje na talentové zkoušky. Stejně jako v loňském roce bude jejich průběh ovlivněn aktuální epidemickou situací. Ředitelé proto chystají různé varianty přijímaček. Vyloučená není ani distanční forma talentových zkoušek.

Desetiletá Iveta Jordánová z Jihlavy se už několik měsíců učí na violoncello distančně. Není vyloučeno, že podobnou formou mnohé základní umělecké školy uspořádají i talentové přijímací zkoušky. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Přestože většina zástupců základních uměleckých škol (ZUŠ) počítá spíše s prezenční formou průzkumu talentu a věří v návrat dětí do učeben, někteří z oslovených ředitelů v kraji připravují vzhledem k nejisté situaci i krizovou variantu zkoušek. Ta by se uskutečnila distančně, například formou videokonference.

„Máme naplánované talentované zkoušky až na konec května. Do rukou se mi dostal z ministerstva školství přehled postupného otevírání škol. Pokud k tomu dojde, počítá se tam s talentovými zkouškami prezenční formou i s individuální prezenční výukou. Jsme optimističtí, a pokud se školy v polovině dubna začnou otevírat, věříme, že se s dětmi potkáme osobně. V záloze máme ale i krizový scénář s distanční formou zkoušek,“ popsala Eva Vaňková, ředitelka ZUŠ v Třebíči.

Některé školy zvažují, že nabídnou uchazečům o studium oba způsoby absolvování talentových zkoušek. Vzhledem k tomu, že základní umělecká škola v Pelhřimově začala s talentovými zkouškami již od dubna, spustila online verzi zkoušek.

„Teď zvažujeme, že pokud se protiepidemická opatření rozvolní a školy se otevřou, nabídneme i prezenční formu,“ říká ředitel školy Jiří Váňa.

Studenti by si tak mohli vybrat, která forma jim vyhovuje. Online talentové zkoušky si jeho škola vyzkoušela již v loňském roce.

Namalovaný výkres děti vhodí do schránky

„Samozřejmě osobní kontakt je vždy lepší. Ale v hudebním oboru se distanční zkouška dá udělat docela dobře. Děti zazpívají, vytleskají rytmus. Ve výtvarném oboru to funguje tak, že učitelé zadají téma, na které děti zpracují obrázek, ten vhodí k nám do schránky a učitelé pak vybírají na základě konkrétního výtvoru,“ popisuje Váňa.

U tanečního oboru byla distanční talentová zkouška nastavená tak, že uchazeči zasílali nahraná videa na základě zadaného úkolu.

„Podobně to bylo i u literárně dramatického oboru. Ale tam je pochopitelně lepší komunikovat přímo s kantorem. Vidí, jak dotyčný reaguje na otázky,“ připomíná ředitel pelhřimovské umělecké školy.

Největší vysočinská Základní umělecká škola Jihlava, kde nyní studuje celkem 1 242 žáků, počítá s prezenčním přezkoušením talentu.

„Zkoušky máme naplánované na duben a květen. Už nyní je možné se elektronicky přihlásit na jednotlivé termíny. Součástí přihlašovacího formuláře je rezervační systém, který umožňuje vybrat si termín i čas talentové zkoušky,“ připomíná ředitelka školy Dana Fučíková.

Jihlavská ZUŠ zkoušky přinejhorším odloží

„V minulém školním roce jsme poprvé zavedli elektronický způsob přihlášení s rezervačním systémem, a to ještě v době, kdy jsme netušili, jak tento systém bude výhodný vzhledem k následným hygienickým opatřením. Bylo to dobře načasované. Letošní talentové zkoušky budou tedy v podobném režimu jako loni,“ dodává zástupce ředitelky Petr Sobotka.

Zkoušky se mají uskutečnit za přísných epidemiologických opatření. „A to tak, aby byla zaručena bezpečnost dětí i rodičů. Pokud nebude možno některý z termínů z důvodu vládních opatření realizovat, budou uchazeči přihlášení na tento termín přesunuti na termín pozdější,“ vysvětlila ředitelka Fučíková. O tom, že by se zkouška uskutečnila vzdáleně formou videokonference, škola neuvažuje.

Distanční výuka na jihlavské základní umělecké škole (záběry z února):