iDNES.cz

Zima byla ve Žďáře stejná, jako v horských střediscích, bilancuje radnice

  11:54
Teprve na konci jara řeší Žďár nad Sázavou bilanci zimy bohaté na problémy. Ta letošní byla mimořádná. Město od ledna zaplatilo za zimní údržbu dvakrát víc než loni. Součástí bilance je také čtyřicet zraněných, kteří se rozhodli požadovat odškodnění za úrazy na zledovatělých chodnících.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Bilanci zimy, během které byla radnice společně s externí firmou terčem kritiky ze strany obyvatel města, zveřejnil Žďár teprve v tomto týdnu na pravidelné tiskové konferenci. V závěru května se totiž uskutečnila schůzka mezi firmou Stako zajišťující zimní údržbu a zástupci města. Radní následně probírali, jak upravit stávající smlouvu a také plán zimní údržby.

„Chybí nám dispečerská služba, o kterou rozšíříme předmět plnění zakázky, bude ji provádět zhotovitel. Doplníme definici kalamitního nebo obdobného stavu. Budeme jednat okamžitě, abychom byli schopni odstraňovat následky počasí,“ uvedla místostarostka Ludmila Řezníčková.

„Dosud jsem tuto službu dělal já sám a zadarmo,“ reagoval majitel firmy Josef Pitka. „Mělo to být už v podmínkách výběrového řízení,“ dodal.

Dispečink podle jeho odhadu může stát zhruba milion korun za sezonu. Obává se proto, že město bude muset vypsat nové výběrové řízení. „Do stávající smlouvy to zahrnout nemůžou,“ míní.

Od začátku roku se spotřebovalo skoro tisíc tun posypů

Podle místostarostky Řezníčkové se změna dotkne také plánu zimní údržby. „Například v některých místech, kde nestačí posyp solí, bude možno využít posyp z pevného materiálu,“ vysvětluje.

Na žďárské chodníky a silnice padlo během uplynulé zimy přes 960 tun posypového materiálu. „Spotřebovalo se zhruba 280 tun soli, 120 tun písku a 560 tun drti,“ bilancuje místostarostka.

I z těchto čísel vyplývá, že šlo o mimořádnou zimu, která město stála zhruba dvakrát víc než v minulých letech.

„Od začátku roku to bylo 6,8 milionu korun,“ uvádí Řezníčková přesné číslo. Čtyři pětiny inkasovala firma Stako, zbytek firmy a živnostníci, které s čištěním chodníků a silnic či parkovišť vypomáhaly.

V předchozích třech letech se náklady pohybovaly mezi 3 a 4 miliony korun.

Za újmu na zledovatělých chodnících chce odškodnění 40 lidí

Nejhorší situace byla v lednu, kdy napadlo velké množství sněhu a navíc se změnilo počasí, takže včas neuklizená vrstva sněhu na chodnících zmrzla. Na zledovatělém povrchu si řada lidí přivodila zranění.

Podle vedení města se o odškodnění přihlásilo celkem čtyřicet lidí. „Jde to přes pojišťovnu, není ani jeden soudní spor s městem,“ řekla Ludmila Řezníčková. 

„Řeší se to v rámci pojištění města. Pojišťovna vyřizuje jednotlivé pojistky, zatím nejsme schopni říct, jak vysoké plnění bude. Za každou vyřízenou pojistku platí město spoluúčast tisíc korun,“ dodala místostarostka s tím, že ne všechny nahlášené úrazy jsou vyřízeny kladně.

Zvýšený nápor zaznamenali v lednu i na urgentním příjmu novoměstské nemocnice, kam v některých případech míří i žďárští pacienti. „Od 5. do 20. ledna 2019 prošlo urgentním příjmem 249 lidí s různými úrazy, z toho bylo 65 zlomenin,“ uvedla mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

O rok dříve to bylo ve stejném období jen 37 zlomenin.

Z dat, která má město k dispozici, vyplývá, že během zimy ve Žďáře napadlo celkově 110 centimetrů sněhu a město na tom bylo srovnatelně s horskými oblastmi.

Kvalitní veřejné služby nikdy nebudou levné, komentuje opozice

Podle Josefa Pitky, který v roce 2016 vyhrál zakázku za nových podmínek, se jeho lidé drželi operačního plánu údržby a nasadili i dostatek techniky. Ani to však v takové situaci nestačilo.

„Prohrnování je kalkulováno za kilometr skutečně ošetřené komunikace či chodníku, bez přejezdů. Posyp se počítá také za kilometr ošetřeného chodníku či komunikace s tím, že v ceně je zakalkulována pouze norma posypu,“ vysvětluje Pitka s tím, že v některých případech je nutné přidat na množství.

Opozice přičítá problémy hlavně nové smlouvě s novými podmínkami. „Je třeba se vrátit k tomu, co bylo v minulosti ověřeno jako funkční, a opustit snahu o změnu za každou cenu. Kvalitní veřejné služby nikdy nebyly levné. Pokud akcentuji výkonové ukazatele, tak nesmím zapomenout na práce, které nejde dělat jinak než v hodinách, a smluvně podchytit mimořádné opatření v době kalamitní situace, kdy kapacity dodavatele nestačí,“ míní bývalý tajemník a zastupitel sdružení Změna 2018 Jan Havlík.

Autor:
zpět na článek