Jihlava opět připraví běžkařům trať přímo ve městě, čeká se jen na mráz

  16:18
Milovníci běžeckého lyžování v Jihlavě se letos v zimě opět dočkají až kilometr dlouhého upraveného okruhu s technickým sněhem. Vznikne přímo ve městě a běžkařům bude sloužit zdarma. Na přípravě trati se bude podílet magistrát, spolek Lyžařské Jihlavsko a Služby města Jihlavy.

Místo, kam si lidé v Jihlavě budou moci jít v zimě zaběžkovat, bude opět v areálu Český mlýn u řeky. Letos ovšem nebude okruh na loučce vedle pumptracku, ale o kousek dál. | foto: Magistrát města Jihlavy

Místo, kam si lidé budou moci jít zaběžkovat ať už klasickou technikou či bruslením, bude ve volnočasovém areálu Český mlýn u řeky Jihlavy. Letos ale nebude okruh na louce vedle pumptracku, ale o kousek dál.

„Ukázalo se, že ta loučka není úplně vhodné místo. Po odtání sněhu se tam dlouho držela voda a místo bylo podmáčené,“ řekl primátor Jihlavy Petr Ryška.

Délka běžkařské trati se bude odvíjet od intenzity a délky trvání mrazivého počasí a od množství vyrobeného technického sněhu. „Počítáme se základním okruhem dlouhým 500 metrů a s jeho rozšířením až na jeden kilometr. Povede ve stínu pod svahem, v místech části asfaltové cyklostezky,“ řekl Martin Kratochvíl ze spolku Lyžařské Jihlavsko.

Podle něj právě tam vydrží technický sníh nejdéle, a sousední úsek cyklostezky kolem řeky tak bude dále bez omezení přístupný chodcům a cyklistům a bude zde probíhat i zimní úklid a údržba.

Sníh by mohl vydržet až do března

Radnice finančně podpoří zasněžování technickým sněhem. „Podobně jako přispíváme ostatním sportovním nebo kulturním spolkům, přispějeme na činnost i Lyžařskému Jihlavsku,“ vysvětlil primátor Ryška.

Město má v rozpočtu na běžkařskou trať vyčleněno maximálně 600 tisíc korun. V této částce je pronájem sněhového děla, práce na úpravách trati a energie. „Z toho za elektřinu utratíme asi 120 tisíc korun, maximálně však 150 tisíc,“ doplnil náměstek pro školství kulturu a tělovýchovu Richard Šedivý.

Podle radnice se však podařilo nají partnery, kteří projekt finančně podpoří, a minimálně cena elektřiny by měla být kryta sponzorsky.

Kdy se začne s výrobou technického sněhu, bude záležet především na počasí. Podle Petra Ryšky by bylo ideální, kdyby se mohlo začít zasněžovat už před vánočními svátky. „V okamžiku, kdy se sníh uválcuje a ujezdí, vydrží poměrně dlouho. Předpokládám, že by tam mohl vydržet až do března,“ dodal primátor.

Autor: