Dobrovolníci pomáhají. A kolem Žďáru přibývají polní cesty i stromořadí

  8:40
Již bezmála tři kilometry polních cest se podařilo obnovit v okolí Žďáru nad Sázavou. Původní trasy, které jsou ještě zaneseny ve starých katastrálních mapách, avšak kvůli orbě většinou postupně mizí z krajiny, oživuje město od roku 2020.

Zhruba šedesát lidí se o víkendu zapojilo do výsadby nových stromů a keřů. Obnovili starou polní cestu ze Žďáru nad Sázavou směrem k obci Vysoké. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Po úsecích z minulých let – u Vetelských rybníků, Radonína a Stržanova – byla zatím poslední polní cesta „vzkříšena“ na okraji žďárské čtvrti Vysočany.

„Vede od okraje Hlohové ulice k Černému rybníku u silničky na obec Vysoké. Měří zhruba půl kilometru,“ přiblížil novou trasu pro pěší žďárský starosta Martin Mrkos. Cestu lemuje kolem sedmi desítek stromů a bezmála tři stovky keřů.

Část stromů vysázela nedávno soukromá firma, jež projekt za celkem 580 tisíc korun podpořila i finančně, většinu dřevin však o uplynulém víkendu zasázeli dobrovolníci z řad veřejnosti.

„Akce se zúčastnilo kolem šedesáti až sedmdesáti lidí, dospělých i dětí, což je velmi slušná účast. V posledních letech se nám zapojení místní komunity do výsadeb velmi osvědčilo. Lidé si pak stromy vezmou více za své, kontrolují je, mají k nim vztah,“ vyjádřil se Tomáš Blažek, ředitel Sdružení Krajina, které se na akci společně s městem a městskou společností Satt podílelo. Dřeviny vytvořily nejen alej podél nové cesty, ale také remízy, jež časem poslouží i jako úkryt pro zvěř.

„V případě keřů byly vysazeny původní druhy, jako je černý bez, trnka, hloh, svída, kalina, líska nebo šípková růže. Ze stromů bych jmenoval jeřáby, lípy, javory, břízy, dále duby nebo ořešák královský,“ uvedl David Brabec ze společnosti Satt.

Ovocné stromy pro občerstvení

Nechybí však ani staré odrůdy švestek, jabloní, třešní či hrušní. Tyto ovocné dřeviny lemují přímo okraje cesty, aby se lidé mohli v budoucnu při procházkách rovnou občerstvit. „Podobně se to dělalo před lety v lokalitě Vetla, kde se vysazeným stromům nyní podle mě celkem daří – letos už tam byla spousta výborných jablek i nějaké třešně,“ podotkl Brabec.

Nová zeleň bude mít zajištěnou i následnou péči – zalévání a nutný ořez. Před okusem zvěří má stromy chránit pletivo, v případě keřů se ještě zvažuje možnost vybudování oplocenky. Trasa je v poli vytyčena dřevěnými kůly, aby nedošlo k poškození cesty nebo dřevin zemědělskou technikou. Cesta bude navíc na jaře ještě oseta směsí osiva Žďárských vrchů, kterou připravuje Sdružení Krajina.

Obnova polních cest nekončí

S obnovováním polních cest Žďárští nekončí. Nové stromy a keře přibyly nedávno díky teambuildingu jedné z místních firem také na okraji města u parčíku poblíž Zelené hory, kudy nyní vedou pěšiny vyšlapané v poli. Tam se bude s dalšími pracemi pokračovat příští rok.

Město plánuje obnovit ještě cestu ze čtvrti Vodojem směrem k osadě Plíčky, dále u Veselíčka a poté pokračování stržanovské trasy směrem k Polničce a Pilské nádrži.

„Hlavním cílem je podpora biodiverzity (druhové rozmanitosti, pozn. red.). Rozbití velkých půdních bloků slouží i jako obrana proti erozi a pomáhá k lepšímu zadržování vody v krajině,“ zmínil starosta Martin Mrkos. Zároveň přibývají nové vycházkové okruhy.

Autor: