iDNES.cz

Zájemce o koupi se za rok nenašel, přesto zámek v Brtnici zase začíná žít

  8:54
Už více než rok trvá shánění kupce zchátralého zámku v Brtnici na Jihlavsku. Vážný zájemce se dosud neobjevil. Přesto je důvod k optimismu. Na zámku pokračují kulturní akce a nyní tam archeologové zahajují průzkum, po kterém by měly být obnoveny práce na zastavení pokračující devastace památky.

Houslista Eduardo García Salas a malířka Alexandra Dětinská v jednom ze sálů brtnického zámku, v němž připravili druhý ročník výstav a koncertů na zviditelnění památky. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„O tom, že by existoval zájemce o koupi zámku, nemám žádnou novou informaci, nicméně s archeologickými průzkumy počítáme, začnou v nejbližších dnech,“ řekl majitel zámku Oleg Rybnikář, předseda a jediný člen Spolku Svébyt Brtnice, který je vlastníkem zámku.

Kupce pro zámek od loňska hledá Eduardo García Salas, v Česku usazený španělský houslista a muzikolog, který je také předsedou spolku Zámek Brtnice.

Spolek na zámku pořádá kulturní akce, zaměřené na jeho zviditelnění. „Naše snahy o prodej zámku zatím nebyly úspěšné, ale stále se o to snažíme. Problémem není ani tak cena zámku 60 milionů korun, zájemce odrazují nutné další stamilionové investice,“ řekl Salas.

Archeologové už na Brtnici začali přípravné práce k zahájení průzkumu, který bude oficiálně zahájen 16. června. „Začnou na třetím nádvoří kvůli zahájení jeho odvlhčení, abychom tam pak mohli opravit propadlou hradební zeď,“ přiblížila Dana Závodská z jihlavského oddělení památkové péče.

Vlastník zámku na provedení prací dostal peníze od města Brtnice i Kraje Vysočina. „Vložil do nich také své vlastní peníze,“ dodala Závodská.

Pracovat už se začalo v traktu mezi druhým a třetím nádvořím. „Tam se odstraňují podlahy a další součásti tamních někdejších bytů, kde jsou nebezpečné zdroje plísní,“ přiblížila Závodská.

Poprvé Mozart zahrál pro Collalty

Spolek Zámek Brtnice i letos pořádá na přelomu června a července sérii akcí na propagaci zámku. „Chceme, aby zámek žil, aby tu stále žilo umění jako v dobách, kdy zámek ještě patřil rodu Collalto, jehož příslušníci byli milovníky a mecenáši umění,“ řekl Salas.

První akcí je slavnostní koncert 24. června, kde zazní flétnové kvartety W. A. Mozarta. „Collaltové byli posluchači vůbec prvního Mozartova veřejného koncertu v roce 1762 ve svém paláci ve Vídni. Tehdy měl šestiletý Wolfgang a jeho sestra Marie Anna hrát pro císařovnu Marii Terezii. Ještě předtím ale odehráli koncert v paláci Collaltů,“ přiblížil Salas.

Druhou akcí je vernisáž II. ročníku výstavy obrazů Hudba v obrazech, obrazy v hudbě, která je poctou malíři G. B. Belluccimu, jenž v roce 1715 portrétoval majitele brtnického panství Antonia Rambalda Collalto.

V druhý červencový den bude následovat koncert hudby Haydna, Mozarta a Beethovena spojený s navazujícími veřejnými prohlídkami zámku. Poté 3. července bude na chodbě u druhého nádvoří zahájena výstava Brtnice a moře!, tvořená fotografiemi příznivců Brtnice z celého světa.

Představitelé slavného rodu přijedou i letos

„I letos by se těchto akcí měl zúčastnit minimálně jeden příslušník rodu Collalto, který nám slíbil přijet,“ podotkl Salas.

Po dlouhé odmlce navštívila početná collaltovská výprava Brtnici loni, kdy sem a do dalších středisek někdejšího collaltovského panství na víkendovou návštěvu přijelo kolem dvaceti příslušníků rodu v čele s princeznou Isabellou de Croy-Collalto a jejími sestrami Giulianou a Mariou Trinidad.

Na zámecké výstavě budou mimo jiné vystavena díla Oty Prouzy, čelného tuzemského představitele art brut, čili tvorby neškolených umělců. „Je malířem, který žije v chráněném domě, neumí prakticky číst ani psát. Na výstavě art brut v New Yorku získal 2. místo, je asi naším nejslavnějším současným představitelem tohoto druhu umění,“ řekla kurátorka výstavy a naivistická malířka Alexandra Dětinská, která zde také vystavuje své obrazy.

zpět na článek