iDNES.cz

Zámek v Náměšti nad Oslavou zve na jedinečnou výstavu cenných tapiserií

  16:32
Na unikátní sbírku tapiserií nyní láká návštěvníky zámek v Náměšti nad Oslavou. Pro zájemce o užité umění připravil na tuto sezonu speciální tematické prohlídky, které se cíleně zaměřují právě na kolekci vzácných tkaných nástěnných koberců, jež jsou v reprezentačních prostorách zámku k vidění.

Návštěvníci náměšťského zámku si budou moci prohlédnout velkoformátovou nástěnnou tapiserii Athéna a Arachné. Vytvořena byla v aubussonských dílnách v 17. století. | foto: Národní památkový ústav

Zájemci se dozví vše o původu, vyobrazených námětech i o způsobu, jak tato výjimečná umělecká díla vznikala. Tématické prohlídky určené především pro milovníky užitého umění a řemesla se konají ve všední dny od úterý do pátku od 14 hodin. Navštívit je bude možné pouze do konce srpna.

„V době po druhé světové válce byla na zámek v Náměšti nad Oslavou soustředěna řada hodnotných tapiserií z méně významných historických objektů, které neměly být nadále využívány jako památky. Byl tu vytvořen skvělý soubor 23 kusů, který tvoří chronologickou řadu od doby, kdy se tapiserie začaly soustavně dovážet ze západoevropských výrobních center do střední Evropy, tedy od konce 16. století až do postupného úpadku slávy nástěnných koberců v 19. století,“ vysvětluje původ sbírky těchto nástěnných textilií kurátor náměšťského zámku Lukáš Gregor.

Tapiserie jsou tkané koberce, které kromě umělecké a dekorativní hodnoty, kdy zobrazovaly různé mytologické příběhy, historické scény, krajinné motivy i ornamentální kompozice, měly účel i ryze praktický. „Sloužily i k izolaci zdí a ke zvýšení tepelného komfortu. Odstínily chlad, který šel v zimě ze stěn,“ připomíná kastelán zámku Marek Buš.

Nová tematická prohlídka, která se věnuje výhradně tapiseriím, začíná v nově zpřístupněné místnosti bývalého kulečníkového sálu, kde je umístěna výstava „Příběhy psané vlnou a hedvábím“. Ta je detailním nahlédnutím do tajemství výroby tapiserií.

Časté jsou motivy ze starořecké mytologie

„Jsou tam haptické modely, kdy si lidé mohu osahat jednotlivé materiály potřebné pro výrobu těchto textilií. Seznámí se se způsoby barvení vlny a hedvábí, s principem tkalcovských stavů a pomocí názorných modelů poznají celý proces vzniku tapiserie od prvotního návrhu po konečný produkt,“ popisuje výstavu Marek Buš.

Výrobu tapiserií přiblíží rovněž patnáctiminutový dokumentární film, ve kterém se představí současní mistři tohoto jedinečného řemesla a vysvětlí jednotlivé postupy výroby. Poté už průvodce skupinu účastníků pozve na hlavní prohlídkovou trasu, kde se kolekce tapiserií, čítající více než dvě desítky kusů, nachází. „Výklad se bude věnovat jen a pouze jednotlivým vystaveným tapiseriím,“ připomíná kastelán.

Jako první velkoformátovou nástěnnou tapiserii uvidí návštěvníci textilii, kterou zámek získal do své kolekce teprve v roce 2019 jako akvizici ministerstva kultury. Patří tak k vůbec nejmladším ve sbírce. Jedná se o tapiserii s názvem Athéna a Arachné. Vytvořena byla v aubussonských dílnách v druhé polovině 17. století.

Motiv čerpá ze starořecké mytologie a kompozičně vychází z předlohy malíře Isaaca Moillona. Na tapiserii je zobrazen rozhovor mladé dívky Arachné se stojící bohyní Athénou v zdobné helmici, jež v levé ruce drží štít se sovou. Arachné sedící vlevo za tkalcovským stavem má v ruce člunek a u nohou košík s barevnými přízemi, což je nejznámější mytologický námět, který je s tvorbou tapiserií spojován.

Délka této speciální prohlídky je přibližně 55 minut a správci zámku doporučují předchozí rezervaci.

zpět na článek