Nový azylový dům ve Žďáře má pokoje, kuchyň a vrátnici. Nabízí i noclehárnu

  13:36
Dům sociálních služeb ve Žďáře nad Sázavou už je dokončený. Zájemci si jej mohli prohlédnout minulé úterý při dnu otevřených dveří. Novostavba v Dvořákově ulici zahrnuje azylovou ubytovnu pro dvacet mužů a také noclehárnu pro lidi bez domova s kapacitou šesti lůžek.

Nové sociální zařízení začne fungovat v říjnu. Stavba za 24 milionů korun včetně vybavení byla z velké většiny financována z programu IROP, město ze svého rozpočtu zaplatilo 4 miliony.

V dvoupodlažní budově jsou dvou až třílůžkové pokoje, společenská místnost a společná kuchyně či vrátnice.

Azylová ubytovna pro muže dlouhodobě funguje v přízemí jedné ze „svobodáren“ v Brodské ulici, služba se na novou adresu přestěhuje začátkem října. Město plánuje, že uvolněný prostor přebuduje na městské byty.

„V Domě sociálních služeb bude také noclehárna, služba tohoto typu na Žďársku chyběla. V objektu bude mít kancelář také městská policie,“ uvedla mluvčí města Blanka Sobolová.

Zvýšený dozor městské policie

Právě z rostoucí kriminality a nepořádku měli největší obavy sousedé v lokalitě „za Hypernovou“, kteří proti plánům města protestovali. Vedení radnice si však prosadilo svou.

„Bude tady zvýšený dozor městské policie. K udržování pořádku přispěje také kamerový bod,“ uvedl pro ČTK místostarosta Rostislav Dvořák. Na instalaci kamery se podle mluvčí zatím čeká.

Obyvatelé nového azylového domu musí dodržovat stanovená pravidla, jako je zákaz konzumace alkoholu, v interiéru také nebudou moci kouřit.

Dům sociálních služeb je odloženou investiční akcí z minulého volebního období, projekt byl zařazený už do strategického plánu sociálního začleňování pro období 2016–2019, až do loňska však čekal na svoji šanci v šuplíku. Místo modulární kontejnerové stavby jde nakonec o klasickou zděnou budovu.

Stavět se začalo loni v červnu, nový azylový dům vyrostl na volném pozemku o rozloze 720 metrů čtverečních, kde dříve stával rodinný dům. Po smrti majitelů a zbourání jejich objektu byla plocha vedená v kategorii občanské vybavenosti pro malá a střední komerční zařízení.

Město coby nový vlastník pozemku si pak prosadilo změnu územního plánu na plochu nekomerční občanské vybavenosti sloužící pro sociální služby. Žádné z námitek podaných k této dílčí změně územního plánu státní správa nevyhověla.

Ve Žďáře nad Sázavou funguje rovněž azylový dům Ječmínek určený pro matky (otce) s dětmi v ulici Jiřího z Poděbrad. „Samotné ženy mohou využít nejbližší služby v Brně, Jihlavě nebo Třebíči,“ upřesnila mluvčí Blanka Sobolová.

Autor: