Migranti si točili jízdu na podvozku kamionu, pak šli pěšky po D1 na Prahu

  12:56
Neobvyklé záběry přímo od jednoho z dvojice zadržených syrských migrantů zveřejnila Policie České republiky. Je na ní vidět nebezpečná jízda na podvozku tureckého kamionu, kterým ilegálně cestovali do Německa.

„Cesta dvou migrantů skončila 6. října večer kolem osmnácté hodiny na dálničním odpočívadle na 137. kilometru dálnice D1,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policie reagovala na oznámení, že na odpočívadle u Stránecké Zhoře vylezli dva muži z kamionu a pokračovali pěšky po dálnici ve směru na Prahu. Na místo proto vyjely hlídky z dálničního oddělení Velký Beranov.

„Policisté během krátké chvíle oba muže našli a dopravili je zpět na dálniční odpočívadlo, aby se nepohybovali po dálnici, a neohrožovali tak sami sebe a účastníky silničního provozu,“ popsala Čírtková.

Policie zjistila, že dva bratři syrské národnosti cestovali ukrytí v podvozku tahače s návěsem s tureckou registrační značkou. Vůz policisté následně vypátrali.

„Řidič policistům sdělil, že od 30. září cestuje z Turecka a jede po trase Turecko - Bulharsko - Rumunsko - Maďarsko - Slovensko - Česká republika. Na parkovišti chtěl čerpat krátkou pauzu,“ uvedla Čírtková.

Oba cizince hlídka převezla na obor cizinecké policie. Po provedení testu na covid-19 a ověření totožnosti jednomu z nich předala rozhodnutí opustit území členských států Evropské unie s výjezdním příkazem do 5. listopadu. 

„Také druhému cizinci jsme vydali rozhodnutí o povinnosti opustit území členských států Evropské unie. Ale vzhledem k tomu, že jsme lustrací informačním systému zjistili, že je žadatelem o mezinárodní ochranu v Rumunsku, bude s ním zahájeno tzv. Dublinské řízení, v rámci kterého bude nabídnut k navrácení zpět do této země. Do té doby bude umístěn v Zařízení pro zajištěné cizince Vyšní Lhoty,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Autor: