iDNES.cz

Na historické slavností do Meziříčí dorazí i Albrecht z Valdštejna

  11:44
Do období třicetileté války se na dva dny vrátí Velké Meziříčí. Město ovládne vojsko, k vidění v něm budou šlechtici, ale také kejklíři, mušketýři či řemeslníci. Konají se tam totiž už tradiční historické slavnosti, které nabídnou pestrý program pro děti i dospělé.

Do období třicetileté války se na dva dny vrátí Velké Meziříčí. Konají se tam totiž už tradiční historické slavnosti, které nabídnou pestrý program pro děti i dospělé. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na náměstí bude v pátek kolem půl osmé večer verbována vojenskou patrolou domobrana. Následovat má pochodňový průvod na zámek, kde pak dojde na potrestání zběhů. Den zakončí ohňová show.

Sobotní program začne v půl desáté dopoledne a řada účinkujících se na pódiu na zámeckém nádvoří bude střídat až do šesti večer.

„Návštěvníci se mohou těšit na kejklíře, komediální šermířské představení, dobovou kapelu, ukázky historických tanců či scénický šerm. U stánků si zase budou moci prohlédnout zručnou práci řemeslníků,“ láká za organizátory Lucie Pavelcová z velkomeziříčského muzea.

Hodinu před sobotním polednem přijede do města i Albrecht z Valdštejna se svojí družinou a chybět nebude ani oblíbená vojenská šarvátka v zámeckém parku, která je plánována na třetí hodinu odpolední. 

Na zámku uzavřou výstavní sál. Kvůli covidu

Návštěvnost tradiční akce, na niž je opět vstup zdarma, se v závislosti na počasí pohybu je od několika stovek až po více než tisíc lidí.

„Návštěvníci se tu ovšem nesejdou naráz ve stejnou chvíli, ale přicházejí a odcházejí v průběhu celého dne,“ vysvětila Lucie Pavelcová. 

Vzhledem k panujícím protikoronavirovým opatřením budou ale organizátoři raději příchozí do zámeckého areálu označovat papírovými náramky, aby měli přehled o jejich počtu.

V interiérech zámku, kde se během slavností konají běžné prohlídky expozic, bude uzavřen pouze výstavní sál, v němž by mohlo docházet k většímu shromažďování osob.

„Jinak vnitřní prostory budou fungovat ve stejném režimu jako doposud –tedy s pravidelnou dezinfekcí dotykových plocha umístěním stojanu s dezinfekčním prostředkem na ruce,“ dodala Lucie Pavelcová

zpět na článek