Vytíženou výpadovku v Třebíči už není nutné přecházet, otevřeli podchod

  8:56
Ještě nedávno museli cyklisté i chodci při cestě z třebíčské Stařečky či Polanky do Boroviny po přechodu pro chodce překonat frekventovanou čtyřproudovou výpadovku směrem na Jihlavu. To už je minulost. Nyní se už Sucheniově ulici pohodlně vyhnou podchodem.

Mohou tudy projíždět i lidé na jízdních kolech. Podchod je dostatečně velký na to, aby se v něm pohodlně minuli dva protijedoucí cyklisté. První z nich už jej využívají. A okamžitě tudy začali proudit k Borovině a zpět i chodci.

„Nyní by se tam měly dělat už jenom dokončovací práce, které se nedotknou silnice nad podchodem, ale jenom toho podchodu. Terén v jeho okolí je zatím jenom zpevněn, jeho úpravy budou dokončeny v dubnu,“ řekla mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Od Polanky na Sucheniovu ulici se dosud chodilo – třeba s bicyklem na ramenou – po schodech. Po těch teď půjdou jen ti, kteří budou chtít pokračovat v cestě přímo po Sucheniově.

Podchod je součástí trasy cyklostezky z Jihlavy přes Třebíč a Moravské Budějovice do rakouského Raabsu. Kvůli budování podchodu museli motoristé přečkat na Sucheniově ulici pětiměsíční omezení provozu. Drtivá část stavby se však obešla bez uzavření provozu. Silnice byla vždy průjezdná jízdním pruhem o minimální šířce dva a tři čtvrtě metru pro každý směr.

Podchod spojil ulice Vítězslava Nezvala a Doktora Antonína Hobzy. Je vybudován v místech, kde býval na Sucheniově ulici přechod pro chodce. Vybudování podchodu stálo kolem patnácti milionů korun, z nichž dvanáctimilionovou dotaci Třebíč získala ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Ten projekt už je relativně starý. Váže se ke vzniku mezinárodní cyklostezky Jihlava–Třebíč–Raabs. Poměrně dlouho se ale čekalo, než byla úspěšná žádost o přidělení dotace,“ popsal loni Aleš Kratina, vedoucí odboru dopravy třebíčské radnice.

V místech, kde na rušné Sucheniově ulici v Třebíči býval přechod pro chodce, za 15 milionů zbudovali podchod.

V místech, kde na rušné Sucheniově ulici v Třebíči býval přechod pro chodce, za 15 milionů zbudovali podchod.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Cyklostezky v Třebíči využívají ročně desetitisíce lidí. Tento fakt pomohl při získání dotace. V období od 1. listopadu 2017 do loňského 31. října sčítač v Třebíči-Poušově zaznamenal 54 139 pěších a k tomu ještě 38 370 cyklistů.

Dálnice pro kola

Nejfrekventovanějším dnem tam byla neděle a nejfrekventovanějším měsícem květen. V období od loňského dubna do 30. září zde cyklostezku využilo 77 464 pěších a cyklistů. Úřady mají přesné údaje o využití cyklostezek z takzvaných cyklosčítačů. To jsou nenápadná zařízení podobná sloupkům u cesty, k nimž jsou připojena čidla.

„Sčítač je na cyklostezce za Polankou směrem k Poušovu. Rozlišuje cyklisty a pěší a také směr jízdy či chůze,“ vysvětlila Lucie Floriánová z odboru rozvoje a územního plánování třebíčské radnice.

V dohledné době se další podobně finančně a stavebně náročná stavba pro chodce a cyklisty, jako byl podchod pod Sucheniovou ulicí, v Třebíči neplánuje Cyklotrasa Jihlava–Třebíč–Raabs bývá na některých mapách označovaná J–T–R. Je dlouhá 138 kilometrů. Vede po nově vybudovaných cyklostezkách nebo po přírodních cestách hlavně podél řek či potoků. Osmnáct kilometrů cyklostezky je na území Rakouska.