S tříkolkou na vlek. Na svazích sjezdovek na Vysočině to žije i v létě

  17:32
Vyrazit na svahy sjezdovek uprostřed léta není už ani na Vysočině nic nemožného. Někteří jejich provozovatelé, zvláště po poslední mizerné zimní sezoně ovlivněné covidem, sázejí nyní kromě aktivit na sněhu i na adrenalin na trávě, například ve formě sjezdu na terénních tříkolkách.

Hlavním důvodem však překvapivě není snaha o spásu v posledních letech dost napjatých rozpočtů.

„O nějakém zisku zatím mluvit nemůžeme. Na koupi terénních tříkolek jsme si museli půjčit a tento dluh ještě splácíme. Aktuálně je ale asi podstatnější fakt, že o sobě dáváme lidem i mimo zimní sezonu vědět a můžeme jim nabídnout zajímavé zpestření jejich dovolené nebo výletu,“ popsal Jaroslav Kaiser, předseda Lyžařského spolku Kadlečák, který skiareál poblíž Světlé nad Sázavou provozuje.

Za adrenalinem ve formě sjíždění svahu na speciálních terénních kárách tam míří podle jeho slov hlavně turisté – různé skupiny výletníků či třeba účastníků letních táborů. Spolek má vozítek k dispozici celkem šest, k tomu pak ještě jednu terénní koloběžku. Zájemcům je nabízejí již třetí letní sezonu, tento rok začali počátkem června.

„Až budou tříkolky splacené, věříme, že vydělávat budou. Zájem o takové aktivity je, lidé hledají během rekreace i nějaké netradiční zážitky,“ míní Jaroslav Kaiser. 

Areál teď funguje primárně o víkendu mezi desátou a osmnáctou hodinou, větší skupiny se ale mohu domluvit na půjčení i ve všední den.

„Z hygienických důvodů je za současné situace lepší, když si lidé donesou vlastní přilbu a brýle, máme tu ale samozřejmě i vybavení k zapůjčení,“ dodal Kaiser s tím, že si návštěvníci mohou na místě koupit i drobné občerstvení. Jedna jízda ze svahu vyjde na padesátikorunu, tři na stovku a za pět jízd lidé vydají 150 korun. Nahoru vozí posádku vlek.

Na nezájem si stěžovat nemůže

Druhou letní sezonu s terénními tříkolkami zahájil letos zkraje července také Zdenek Holemář, provozovatel sjezdovky ve Svratce na Žďársku. S adrenalinovou zábavou na léto chtěl přijít už dřív, ale kvůli pracovnímu vytížení se k tomu dostal až loni. Obecně si na nezájem zákazníků stěžovat nemůže, proto také na tento rok dokupoval další dvě tříkolky. Horských kár má teď k dispozici celkem sedm.

„Letos ten zájem bohužel hodně ovlivňuje deštivé počasí. Když je svah mokrý, tak se moc jezdit nedá, lidé z toho mají samozřejmě obavy, klouže to,“ přiblížil Holemář.

Jinak ale podle něj přijíždějí hlavně turisté, kteří na ne úplně běžnou atrakci dostanou tip třeba ve svých ubytovacích zařízeních, nebo v okolních informačních centrech. Jedna jízda ve Svratce vyjde zájemce na 60 korun, větší počet sjezdů je pak již cenově zvýhodněný. Například za dvanáct jízd zaplatí zákazník 550 korun. V ceně je i zápůjčka ochranných přileb. Usednout do káry mohou i děti nad 150 centimetrů výšky, ty menší pak mohou sjíždět svah na tříkolce společně s rodičem.

Rozhledna a stánky

Sjezdovka na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí podobné adrenalinové atrakce také kdysi nabízela, podle Jiřího Pálky, zástupce Ski klubu Velké Meziříčí, jenž areál provozuje, se to však tehdy nevyplatilo.

Největším letním lákadlem tak dnes zůstává rozhledna ve tvaru šroubovice, která se tyčí nad městem a nabízí daleký rozhled do okolí. Na její vyhlídkový ochoz ve výšce 584 metrů nad mořem vede 175 schodů, za vstup návštěvníci zaplatí dvacetikorunu.

„Vyhledávaná je hlavně turisty, ale občas se přijdou pokochat i nějací místní. Zamířit na ochoz lze denně od šesti ráno až do desáté hodiny večer. A i mimo zimní sezonu je také otevřená naše restaurace nad sjezdovkou,“ dodal k letnímu provozu Pálka. Občerstvit se na vrcholku Fajtova kopce lze ve všední dny mezi patnáctou a dvacátou hodinou, o víkendech pak od 11:00 do 20:00.

Nejrůznější kiosky a bufety fungují během letního období i v mnoha dalších skicentrech v kraji. Využívají je hlavně turisté a cyklisté. Občerstvení pod sjezdovkou má od pátku do neděle otevřeno například lyžařský areál Čeřínek na Jihlavsku, kde kromě běžných pochutin a nápojů nabízejí také klobásy či špekáčky k opečení na ohni.