iDNES.cz

Na Vysočině zavřeli 21 tříd, covidovou statistiku ovlivnil domov pro seniory

  11:14
Dobrá zpráva: žádné nové ohnisko onemocnění koronavirem na Vysočině podle krajských hygieniků nepřibylo. V kraji se momentálně s touto chorobou léčí 463 lidí. Za posledních sedm dní je největší počet nemocných na Pelhřimovsku, kde v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je 81,6 lidí s pozitivním testem na covid-19.

S chodem domova pro seniory v Humpolci, kde onemocnělo 25 klientů a 19 zaměstnanců, už několik dní pomáhá armáda. Patnáct vojáků by zde mělo být k dispozici do 23. září. | foto: Twitter Armády ČR

„Četnost onemocnění odpovídá republikovému trendu,“ poznamenal v pondělí krajský hygienik Jiří Kos.

Za nepříznivou statistiku pro Pelhřimovsko může podle něj ohnisko v Domově pro seniory v Humpolci, kde onemocnělo 25 klientů a také 19 zaměstnanců. Bohužel již čtyři senioři z tohoto zařízení, kteří byli pozitivní na covid-19, zemřeli. 

Pomoci s chodem domova pro seniory v minulém týdnu musela přijet armáda. Patnáct vojáků by se zde mělo zdržet do 23. září.

S humpoleckým domovem pro seniory je spojen i další výskyt nemoci, a to v Rehabilitačním ústavu pro cévní choroby mozkové v Chotěboři. Vir tam zavlekla jedna humpolecká klientka v době, kdy se v Humpolci nákaza ještě neprojevila a ani sama tato žena neměla příznaky.

Momentálně se v chotěbořském rehabilitačním ústavu s covidem-19 léčí 13 lidí. Jedná se o osm zaměstnanců a pět pacientů.

„Prvním z nich končí desetidenní karanténa. Nicméně v pátek jsme testovali všech 28 pacientů a netrpělivě čekáme na výsledky. Zatím nemají žádné příznaky,“ uvedl Josef Tvrdý, jednatel Rehabilitačního ústavu pro cévní choroby mozkové v Chotěboři.

Podle něj není situace v zařízení jednoduchá. „Vše ale zvládáme díky obětavosti našich zaměstnanců. O pomoc jsme zatím nežádali,“ dodal Tvrdý.

Třídu uzavírají kvůli žákům i učitelům

K pondělnímu ránu bylo na Vysočině uzavřeno také 21 tříd základních či středních škol. Jedná se o školská zařízení například v Jihlavě, Pelhřimově či v Třebíči.

„Třídu uzavíráme vždy, když se tam objeví prokázaný pozitivní případ nákazy. Ať už jde o žáka, či učitele,“ poznamenal hygienik Kos.

Onemocnění covid-19 se dotklo také jihlavského magistrátu. Aktuálně jsou dočasně uzavřena turistická informační centra. Kvůli jedné pracovnici s pozitivním testem na koronavirus musely do karantény všechny její kolegyně. Centra budou uzavřena do 18. září.

Naopak matrika je od pondělí v provozu bez omezení. Druhé testy u všech pracovníků, kteří byli v karanténě, jsou negativní.

„Také pracovnici, která byla jako první pozitivně testovaná, lékař sdělil, že může nastoupit do práce. Je bez příznaků a v pondělí také přišla do zaměstnání,“ sdělila vedoucí jihlavského správního odboru Jana Batoušková. 

Dramaticky vypadal sobotní nárůst 19 pozitivních na Žďársku. Podle Kose se ovšem nejedná o nové ohnisko. „Byly to případy rozptýlené v oblasti. Jednalo se o rodinné kontakty či lidi, kteří přijeli z Brna a Prahy a covid-19 si dovezli,“ dodal Jiří Kos.

Trasování zvládají krajští hygienici podle Kose na hraně svých personálních možností. „Teď školíme 30 našich pracovníků z jiných odborů, aby nám pomohli s trasováním o víkendech,“ dodal.

zpět na článek