iDNES.cz

Na Vysočině je sedm památek v havarijním stavu, od myslivny po vápenku

  9:00
Fary ve Zhoři a ve Vojslavicích, vápenka v Trhonicích, vila v Telči, špýchar v Prostředkovicích, Bělský dvůr v Koberovicích a myslivna Liboháj v Chotěboři. To je seznam sedmi historických objektů z Vysočiny, které jsou aktuálně nejvíce ohroženými památkami v kraji.

Takto vypadal zámek ve Stránecké Zhoři v létě 2004. Patnáct let poté už získává zpátky svoji renesanční podobu – hlavně zásluhou řádu rytířů Kristových. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Celkem je na Vysočině nyní evidováno čtrnáct ohrožených památek. Oproti zbytku České republiky to však není nijak alarmující situace.

„Stav památkového fondu v Kraji Vysočina je relativně dobrý. Na seznamu ohrožených památek, tedy takových, které jsou jednoznačně v havarijním stavu a hrozí jim zánik, bylo v roce 2017 v našem kraji evidováno sedm nejohroženějších objektů a několik dalších, jejichž stav je také alarmující,“ informuje telčské pracoviště Národního památkového ústavu.

Příčinou chátrání bývá podle něj často nedostatečná údržba, která je způsobená nevyjasněnými vlastnickými vztahy ke kulturní památce

Mnohé sešlé objekty se však ve spolupráci s jejich majiteli daří postupně opravovat.

Příkladem může být třeba zámek ve Stránecké Zhoři nedaleko Velkého Meziříčí na Žďársku. Tam příslušníci řádu rytířů Kristových dávají již od roku 1999 dohromady kdysi zchátralý zámek, který díky jejich usilovné snaze postupně získává zpátky svoji renesanční podobu.

Práce ve sklepích i na střeše

„V současné době jsme hrdí hlavně na zrenovovanou kapli, která bude slavnostně svěcena letos 21. září, a to za účasti biskupa a mnohých zahraničních hostů,“ uvedl Milan Doležal, jenž pomáhá s obnovou památky. Dodal také, že se bude jednat o výjimečnou akci i vzhledem k tomu, že zrovna letos si řád rytířů Ježíše Krista připomíná 700 let své existence.

Ve Stránecké Zhoři se nyní pracuje rovněž ve sklepích a na střeše památky – konkrétně na další rondelové věži, která dostává krov. A co zhořský zámek nyní čeká?

„V rámci obnovy bychom se chtěli vrhnout právě na střechu, kdy se budou částečně měnit krovy a střecha bude dostávat i novou krytinu,“ vysvětlil Doležal s tím, že opravy jsou hrazeny ze státních dotací, na obnovu památky přispívá rovněž obec a také členové řádu rytířů Kristových.

Dalším příkladem stavby, jež je zařazena do registru ohrožených památek, je zámek ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Tam zásadní obrat ve prospěch objektu nastal v roce 2016. Tehdy uspořádali ve Větrném Jeníkově anketu. Většina obyvatel se nakonec shodla, že v něm chce mít centrum služeb a kulturní zázemí. Rekonstrukce památky je podle výsledků ankety na prvním místě v seznamu budoucích záměrů městyse.

Vybrané ohrožené památky v Kraji Vysočina

  • Fara Zhoř
  • Fara Vojslavice
  • Vápenka Trhonice 
  • Vila Telč ( Masarykova 58)
  • Špýchar, Prostředkovice
  • Bělský Dvůr, Koberovice
  • Myslivna Liboháj, Chotěboř
  • Zámek Větrný Jeníkov
  • Fara Vílanec
  • Zámek Stránecká Zhoř
  • Zámecký areál v Polici
  • Zámecký areál Budišov
  • Parní mlýn v Telči
  • Zámeček v Ronově nad Sázavou

Opravovalo se tam ale už dříve. „V roce 2010 jsme začali se třemi místnostmi, dnes jich je více než dvacet. Máme nová okna, část střechy, zrenovované podlahy, vymalované místnosti, nové dveře, překrásné původní štukové stropy, zelené plochy, park, krásné kované ploty a brány a chuť pracovat dál,“ vyjmenovala jeníkovská starostka Martina Lisová.

Cenou Památka roku 2018 byl například vyznamenán venkovský dům v Daňkovicích na Žďársku. „Je to jeden z příkladů, kdy se památka z kategorie ‚ohrožené‘ přesunula do kategorie ‚obnovené‘,“ vysvětlil Miloslav Záškoda, vedoucí odboru evidence, dokumentace a informačních systémů Národního památkového ústavu.

Postupná renovace zámku v Červené Řečici na Pelřimovsku vedla také k tomu, že jeho stav přestal být hodnocen jako havarijní a zmizel tak z evidence na seznamu ohrožených památek.

To se týká i zámku ve Stránecké Zhoři. Připomenout lze také nenápadný, ale o to významnější zděný rychtářský špýchar v Prostředkovicích na Jihlavsku, jehož záchrana započala v roce 2018.

Takto vypadal zámek ve Větrném Jeníkově na začátku roku 2017

zpět na článek