Po zesnulém starostovi povede Ledeč dosavadní místostarostka Horáková

  8:44
Město Ledeč nad Sázavou má nového starostu, respektive starostku. Na pondělním jednání zastupitelů jí byla zvolena dosavadní místostarostka Hana Horáková. Pětitisícové město na severozápadě Vysočiny dovede do podzimních komunálních voleb.

Dosavadní dlouholetý starosta Zdeněk Tůma (SNK pro Ledeč) 2. ledna ve věku 63 let náhle zemřel. Vedení města se rozhodlo, že i když do voleb zbývá zhruba tři čtvrtě roku, je třeba, aby byl jeho nástupce zvolen.

„Není to příliš hezký začátek roku, ale musíme jet dál,“ uvedla Horáková v úvodu pondělního jednání. To začínalo minutou ticha.

Devětapadesátiletá Hana Horáková (SNK pro Ledeč) byla dosud první místostarostkou. Do funkce nebyla uvolněna, jejím hlavním zaměstnáním byla pozice ve vedení společnosti ASO zabývající se zpracováním konstrukčního a nerezového materiálu v Humpolci. Starostkou je nyní na plný úvazek.

Jenom komunista nebyl pro

Do vedení města byl zároveň na post druhého místostarosty zvolen Jan Drápela (Zelená pro Ledeč). Prvním místostarostou se stal dosud druhý místostarosta Michal Simandl (Zelená pro Ledeč). Na uvolněný post v radě města zasedne Yvetta Bartáková (SNK pro Ledeč).

Všechna hlasování prošla takřka jednohlasně, zvolení kandidáti neměli ve volbě žádného soupeře. Že nebude hlasovat pro oznámil těsně před volbou jen komunista Martin Rozkošný.

„Mám podezření, že rada města rozhodovala pouze ve složení čtyř lidí, a tudíž mimo zákon,“ vysvětlil. Podle platné legislativy může mít rada města minimálně pět členů.

Od počátku ledna do pondělí nebyla rada města v Ledči úplná.