iDNES.cz

Pětičlenná koalice na Vysočině vyšachovala ANO, hejtmanem má být Schrek

  8:30,  aktualizováno  10:58
Získali nejvíce mandátů (deset ze 45), v povolebních vyjednáváních ostatním nabídli i post hejtmana, přesto nakonec skončí v opozici. Vítězné hnutí ANO na Vysočině vyřadila mimo hru dohoda pěti ze šesti ostatních stran, které svými hlasy voliči poslali do krajského zastupitelstva. Post hejtmana by přitom měl připadnout Vítězslavu Schrekovi z ODS.

Novým hejtmanem Kraje Vysočina by se měl stát Vítězslav Schrek z ODS. Ten ve funkci vystřídá Jiřího Běhounka (nestraník za ČSSD), který ve stejné funkci působil od roku 2008. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Piráti (7 zastupitelů), ODS a Starostové pro občany (7), KDU-ČSL (6), ČSSD (6) a Starostové pro Vysočinu (6) budou mít v novém zastupitelstvu 32 hlasů. Kromě ANO míří do opozice také KSČM (3). Zástupci politických stran a hnutí se na tom domluvili na úterním společném jednání, na kterém podepsali i memorandum o vzájemné spolupráci. 

„Obsahem memoranda je vůle spolupracovat, vytvořit koalici a v tuto chvíli jsme dohodnuti na půdorysu té koalice,“ uvedl Vítězslav Schrek z ODS. Kromě něj dohodu podepsala Hana Hajnová (Piráti), Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), Vladimír Novotný (ČSSD) a Lukáš Vlček (STAN+SNK). 

„Asi můžu prozradit, že ODS a Starostové pro občany bude mít pozici hejtmana, Piráti první náměstkyni hejtmana,“ vysvětlil Schrek. 

„Nezvítězil zdravý selský rozum, ale vítězi voleb bylo jeho vítězství ukradeno poraženými. ODS od začátku nerespektovala naše vítězství - kmotrovská politika z devadesátých let se v nich nezapře,“ reagoval na oznámenou dohodu o koalici člen předsednictva hnutí ANO Martin Kukla. 

„Všem poraženým chybí základy slušného a seriózního jednání a nerespektují absolutně výsledky voleb. Nerespektují voliče – obyčejné občany. Předem domluvená koalice dala jasně najevo, že ji nezáleží na Vysočině, ale poslušně se řídila pokyny z Prahy a to udělat koalici bez nás,“ pokračoval Kukla.

Všechny strany, s výjimkou ODS, která bude mít hejtmana a radního, budou mít vždy náměstka hejtmana a radního. „S tím, že jeden ze subjektů (ČSSD) bude mít náměstka hejtmana a uvolněného člena zastupitelstva,“ upřesnil Schrek. 

Na postu náměstka bude s největší pravděpodobností pokračovat volební dvojka a člen vyjednávacího týmu Vladimír Novotný, který má aktuálně v gesci resort zdravotnictví, v předchozích dvou obdobích byl náměstkem hejtmana zodpovědným za finance a grantovou politiku. Obsazení konkrétních agend však teprve bude věcí dalších koaličních jednání.

Z hejtmana bude řadový zastupitel

Podle Vladimíra Novotného z ČSSD nebude ani jeden ze zmiňovaných postů určen současnému hejtmanovi Jiřímu Běhounkovi. „Pokračovat bude určitě jako zastupitel,“ uvedl k nestraníkovi v barvách ČSSD. „Jiří Běhounek jasně deklaroval vůli stát se hejtmanem, dostal nejvíce preferenčních hlasů. Ale vůle, aby se hejtmanem znovu stal, při politických jednáních nebyla,“ upřesňuje Novotný. „Oceňuji to, že na nejvyšším postu netrval, uvolnil tím mnohá jednání a sociální demokracie může díky tomu pokračovat ve vedení kraje. Upozadil osobní ambice, aby mohla být ČSSD dál u rozvoje Vysočiny.“

Návrh koaliční smlouvy by měl vzniknout do dvou týdnů. „To znamená do 21. října. Do té doby budeme muset dohodnout rozdělení jednotlivých resortů,“ upřesnil Schrek.

„Mrzí nás, že prvním krokem této vznikající koalice je navýšení politicky placených funkcí, v době ekonomické recese a jejich předvolební rétorikou a sliby to bereme jako podraz na všechny poctivé lidi z Vysočiny,“ kritizoval memorandum Kukla.

Autor:
zpět na článek