Krkavec Eman vypráví ve druhé knize o psích kouscích Fany a Beryho

  8:42
Dobrodružství Fany a Beryho, psí dvojice z Kostelní Myslové, které loni knižně vydala Ivana Fexová, se dočká pokračování. Tajné výlety hlavních hrdinů autorka rozpracovala už při psaní prvotiny. Pokračování bude mít stejnou strukturu: po kapitole následuje zajímavost vztahující se k přírodě a jednoduchá hádanka.

Vychází další kniha spisovatelky Ivany Fexové o dvojici psích kamarádů Tajné výlety Fany a Beryho. | foto: Repro:Tajné výlety Fany a Beryho

V prodeji by kniha měla být od 10. července a slavnostní autogramiádu autorka plánuje na 17. července v telčském knihkupectví Petra Šilhavého.

Psí kousky Fany a Beryho zachycuje neotřelý vypravěč, krkavec Eman. I když občas působí nerudně, čtenář se těší, jak popíše další psí dobrodružství. „Přemýšlela jsem nad tím, abych zvolila nějakého zajímavého pozorovatele, hodnotitele. Chtěla jsem někoho, kdo bude nejen dobrý, ale může mít také černou stránku. Navíc i v otázkách, které krkavec zadává, nutí čtenáře přemýšlet, co je dobré a co špatné. Eman má ale v jádru psí rošťáky rád,“ zmiňuje Fexová.

Psí dvojce a krkavec tvoří rámec příběhů, v nichž hlavní roli hraje příroda. Dobrodružství Fany a Beryho se odehrávají na jaře, Tajné výlety Fany a Beryho zachycují letní měsíce. „Chtěla jsem představit dětem různá zvířata. A nakolik jsou dobrodružství reálná? Neposlušnost Fany a Beryho, to je realita,“ usmívá se osmapadesátiletá autorka. V Kostelní Myslové sousedovi venčí psí dvojici, kterou zvěčnila v knize.

Ivana Fexová v textech občas použije i nějakou tu veršovánku, například: „Vy všichni pejsci z psího ráje,/ pomozte mi – ta chvíle zlá je,/ za vaši věrnou službičku/ dám vám nejlepší kostičku.“

Přestože je knížka určená pro začínající čtenáře, oblíbili si ji i rodiče či prarodiče. „Můj záměr byl přiblížit se atmosférou knížkám mého dětství, proto zaujme asi i starší generaci,“ podotýká Fexová.

Podobně jako loni i nyní plánuje autorská čtení. „Bylo zajímavé sledovat, jak příběh vnímají prvňáčci a jak o dva roky starší třeťáci,“ říká učitelka češtiny a psychologie na jihlavském gymnáziu. Psí dobrodružství vyzkoušela na své vnučce. „Jenže ta už dospěla do pokročilejší čtenářské fáze,“ doplňuje.

Pohled učitelky psychologie nezapře ani při hodnocení ilustrací Lucie Vávrové. Sice spolu komunikují jen prostřednictvím e-mailu, obrázky však vystihují atmosféru psích rošťáren. „Ilustrátorka dokáže zachytit emoce a to je důležité,“ uvádí Ivana Fexová.

Jak ve škole, tak v Kostelní Myslové vede divadelní soubory. Stála u zrodu divadelního festivalu školních souborů. Dřív připravovala scénáře sama, v posledních letech studentům ukazuje cestu k jejich vlastním textům. „Jakékoliv tvoření nám pomáhá zlepšovat vyjadřování, předávání myšlenek,“ zdůrazňuje. 

Na stránkách ivana-fexova.cz zveřejňuje rovněž povídky pro dospělé čtenáře.

Autor: