Jihlavská zoo byla kvůli covidu třetinu roku zavřená, pomohl jí e-shop

  11:18
Rovných 110 dní čili téměř třetinu roku byla loni kvůli vládním protiepidemickým opatřením uzavřená jihlavská zoo – a lidé do ní nesmí ani nyní. Ve více než šedesátileté historii zahrady je to něco zcela ojedinělého. Přesto v roce 2020 zoo navštívilo 221 764 návštěvníků.

Jihlavskou zoologickou zahradu zasypal sníh. Pro návštěvníky je zoo kvůli vládním opatřením spojeným s covidem od 18. prosince opět uzavřená. | foto: Zoo Jihlava

„Propad návštěvnosti přibližně odpovídá době uzavření. Oproti předchozím čtyřem letům je návštěvnost nižší o necelou třetinu,“ uvedl tiskový mluvčí zahrady Martin Maláč.

Nejsilnějšími měsíci z pohledu návštěvnosti byly červenec a srpen s 60, respektive 52 tisíci lidmi. I to je však méně než v minulých letech.

„Určitou roli jistě hrály i obavy návštěvníků z větší kumulace lidí, epidemiologická opatření a v části prázdnin i deštivé počasí. Naopak v mimosezonních měsících se návštěvnost jevila spíše nadprůměrná,“ řekl Maláč.

Zoologickou zahradu ale potěšila a příjemně překvapila podpora ze strany veřejnosti. Obrat na e-shopu zoo se oproti roku 2019 zvedl z 500 tisíc korun na 3,4 milionu Kč za rok 2020. 

„To zahrnuje i částku za adopce, která se proti roku 2019 zdvojnásobila na více než jeden milion korun. Úspěch měly i další produkty na podporu zoo. Prosincové akce Pošli zvíře na dovolenu zájemci využili v 85 případech a tygří puzzle si zakoupilo 35 lidí,“ nahlédl mluvčí zahrady do statistik.

Přes tři stovky mláďat

V průběhu loňského roku se v Jihlavě chovatelům podařilo rozmnožit na 76 druhů chovaných živočichů v počtu 340 úspěšně odchovaných mláďat. 

„Mezi nejvýznamnější odchovy patřila hlavně spousta menších, ale o to vzácnějších druhů zvířat, jakými jsou třeba lenochod dvouprstý, pásovec kulovitý, klokánek rudohnědý, křeček stromový, daman pralesní, outloň malý nebo krajta hnědohlavá, hroznýš madagaskarský a z ptáků lori mnohobarvý horský,“ uvedl závěrem Maláč.