iDNES.cz

Zeď, u níž popravili oběti babického procesu, padla kvůli nové posluchárně

  11:48
Kus jihlavské historie zmizel. K zemi šla zeď, za níž byli v 50. letech popravováni političtí vězni. Krvavou dohru tam měl i babický případ. Vysoká škola polytechnická nyní na tomto místě dokončuje stavbu nového výukového centra, otevřít by se mělo na konci letošního roku.

Cihlová příčka v Tyršově ulici oddělovala veřejný prostor od někdejšího vězeňského dvora.

„Nejtragičtější události zažilo toto místo v 50. letech minulého století. Bylo totiž využíváno i k exekucím. Byla zde provedena nejhromadnější poprava na Vysočině, kdy v rámci babického procesu bylo 3. srpna 1951 mezi čtvrtou a sedmou hodinou ráno popraveno sedm lidí,“ přiblížil temnou minulost místa historik Michal Stehlík, jenž se babickému případu dlouhodobě věnuje.

Dohromady zde během vykonstruovaných soudních procesů přišlo v 50. letech o život celkem jedenáct lidí.

„Vždycky, když jdu okolo, tak si vzpomenu na svého pradědečka, který v té době seděl v tom vězení. Ve svých vzpomínkách si zapsal, že mu napořád zůstaly v hlavě zvuky zatloukání rakví,“ doplňuje osobní pohled Stehlík.

Výrazně větší posluchárna

Zeď, za níž bylo popraviště, je srovnána se zemí od konce minulého týdne. Ulici nyní v této části dominuje připravovaná novostavba výukového centra Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ), která v budově někdejšího soudu sídlí.

„Vysoká škola polytechnická Jihlava v souvislosti s úpravami terénu kolem nově budovaného výukového centra zřídí na tomto místě jako vzpomínku na všechny nespravedlivě odsouzené pietní místo,“ uvedla mluvčí VŠPJ Magdalena Martini.

Pro školu je stavba centra největší investicí v její historii. Vyjít má na zhruba 166 milionů korun. Hlavní zdroj financování, přibližně 94 procent, je z ministerstva školství. Zároveň se jedná o jednu z největších stavebních investic do vzdělávacího zařízení v Kraji Vysočina za dobu jeho existence.

Nová budova má tvar rovnoramenného trojúhelníku se zaoblenými rohy a přiléhá ke stávající stavbě. Jejím zásadním přínosem bude nová posluchárna s kapacitou 330 studentů. Nyní mají největší posluchárny v budově školy kapacitu 134 a 132 lidí.

„Bude to moderně vybavená přednášková místnost s projektorem i plátnem,“ přiblížila Martini. Nový sál posluchárny bude mít stupňovité uspořádání, podobně jako hlediště, a povede přes dvě patra budovy.

Výuková továrna v suterénu

Vysoká škola zároveň plánuje v suterénu vybudovat výukovou továrnu. Osadí tam výrobní linku, na níž se přichystají modelace výrobních procesů, jaké jsou například ve společnosti Bosch Diesel, tedy převážně automaty a roboty.

Babický případ

V pondělí večer 2. července 1951 byli v babické škole zastřeleni tři funkcionáři místního národního výboru. Vraždy nebyly nikdy zcela objasněny. Případ se stal záminkou komunistického režimu k vykonstruovaným soudním procesům, jež poslaly řadu nevinných lidí do vězení a na popraviště. Dodnes nad případem visí otazníky, celá kauza dosud nebyla úplně objasněna.

Vzdělávací centrum se má studentům otevřít na konci letošního roku. V současné době jsou na stavbě dokončené monolitické konstrukce. Zároveň běží rekonstrukce severního křídla stávající budovy. Dělníci zde mění okna a dělají nové rozvody. Současně vyměňují i střešní krytinu.

Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou veřejnou vysokou školou v Kraji Vysočina. Nabízí tříleté studijní bakalářské obory zaměřené na aplikovanou techniku pro průmyslovou praxi, finance a řízení, informatiku a počítačové systémy, cestovní ruch. Má též obory porodní asistentka, všeobecná sestra a zdravotně sociální pracovník a navazující magisterské studium. Jak uvádí, jako jediná vysoká škola v zemi provozuje i vlastní cestovní kancelář.

zpět na článek