iDNES.cz

Z věžičky jihlavské radnice bude po letech opět znít opravený cimbál

  8:46
Zatím znají Jihlavané hlavně zvuk zvonů na kostele svatého Jakuba. Po rekonstrukci kostela svatého Ignáce budou odbíjet i jeho zvony – a nově se k nim přidá i hodinový cimbál z věžičky jihlavské radnice. O jeho obnovu se v průběhu června postará magistrát.

Oprava hodinového cimbálu z věžičky jihlavské radnice nepřesáhne 40 tisíc korun. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Cimbál není v pravém smyslu slova zvon. Má miskovitý tvar a ve věžích bývá na rozdíl od zvonů zavěšen pevně. Rozeznívá jej bicí kladivo, které do jeho boků tluče z vnější strany. Je tak spíš příbuzným zvonkohry.

Jeho zprovoznění souvisí s obnovou první poloviny střechy radnice, v rámci které se opravovala také věž s hodinami. Pod ciferníkem z 90. let minulého století byl nalezen ciferník původní z konce 18. století, který na místě již po obnově zůstal. Oprava hodinového cimbálu nepřesáhne 40 tisíc korun. O jeho obnovu se postará firma Časo-Míra Janků.

První část oprav se uskutečnila již na začátku května. „S ohledem na své předchozí dobré zkušenosti jsem objednal nová elektromagnetická odbíjecí kladiva. Na jejich vývoji a výrobě jsem se před lety osobně podílel. Jejich velkou výhodou je i zvýšená odolnost proti povětrnostním vlivům,“ doplnil Miroslav Janků z firmy Časo-Míra Janků.

Kdy se po jihlavském náměstí zvuk hodinového cimbálu rozléhal naposledy, se nedá přesně určit. „Zvon zde ale už určitě nebyl po roce 1948, protože tehdy radnici mohla dominovat pouze obří rudá vlajka se srpem a kladivem. Nepamatují ho ani moji rodiče, kteří bydleli v Kreclu,“ uvedl zastupitel města a nadšenec do jihlavské historie architekt Jaroslav Huňáček, který se podílel na obnově radnice v roce 2004 – 2006.

Autor:
zpět na článek