Strategický plán Humpolce počítá s obchvatem, novou školkou i s více lékaři

  8:56
Strategický plán, který bude určovat rozvoj Humpolce až do roku 2030, schválili zastupitelé napříč politickým spektrem. Stejně tak odsouhlasili i krátkodobý akční plán na nejbližší tři roky.

Rozhledna, kostel sv. Mikuláše a také pivovar patří k charakteristickým dominantám Humpolce. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Strategické plány jsou důležité pro rozvoj města. Měly by mu dát směr do dalších let,“ řekl místostarosta Vlastimil Brukner (KDU-ČSL), který materiál zastupitelům předkládal. 

Předchozí plán skončil svoji platnost rokem 2020. „Bylo třeba vytvořit nový, aktuální. V novém strategickém plánu jsou především zapracovány územní studie, které si město v minulých letech zadalo a ze kterých strategický plán vychází,“ dodal humpolecký starosta Karel Kratochvíl (ODS).

Schválený dokument by podle něj měl městu vtisknout co nejvstřícnější podobu pro obyvatele i podnikatelský sektor.

„Především jde o zlepšení občanské vybavenosti celého území města pro podmínky dalšího růstu počtu obyvatel a v neposlední řadě o snahu při snižování energetického hospodaření,“ pravil Kratochvíl.

K materiálu se mohl vyjadřovat a připomínkovat jej podnikatelský segment, ale i veřejnost. Veřejnému projednávání ovšem zabránila pandemie a protiepidemická opatření. Nahradilo je ale několik online setkání a videokonferencí.

Námitky neměli ani opoziční zastupitelé. „Strategický plán byl zpracován relativně dobře a zabýval se i všemi oblastmi, které jsou nějakým způsobem problematické. Žádné námitky jsme neměli,“ pověděl opoziční zastupitel Petr Machek z uskupení Humpolec GO!, jenž byl i v pracovní skupině města, která dokument připomínkovala.

Strategický plán je dále rozdělen na tři tříleté akční plány, které navazují na rozpočet města. Akční plán do roku 2023 obsahuje již konkrétní, krátkodobé cíle. „Není však účelem plnit plán na 120 procent. Reagovat bude pružně pochopitelně i na vzniklé situace, jako jsou například vypsané dotace,“ připomněl místostarosta Brukner.

Nejdůležitějším faktorem, který má dále ovlivňovat rozvoj města, je podle humpoleckého starosty demografický vývoj.

„Bez alespoň minimálně stabilizovaného počtu obyvatel se město nemůže pozitivně rozvíjet,“ konstatoval Kratochvíl.

Nedostatek pozemků u D1

Strategický plán i krátkodobý akční plán se v tom nejbližším horizontu zaměřují na vytváření podmínek pro bydlení a podnikání. Právě pozemků pro bytovou výstavbu je ve městě u dálnice D1 nedostatek.

Také podle opozičního zastupitele za KSČM Jindřicha Hrdličky se mělo město na tuto problematiku zaměřit nejdříve. „Pozemky, které by mohly sloužit pro bytovou výstavbu zde nejsou prakticky žádné. Všechno je prodané,“ zdůraznil.

Podle starosty město nyní připravuje realizaci rozvojového území bydlení v lokalitě Blanická a výstavbu bytového domu v Hálkově ulici. „V rámci občanské vybavenosti nás čeká výstavba nové mateřské školy v Hradské ulici, dále máme v úmyslu rozšíření poskytování sociálních zařízení o nízkoprahové pro potřeby školní mládeže,“ vyjmenoval starosta konkrétní projekty.

Město se v akčním plánu zavázalo například také aktivně řešit nedostatek pediatrů, zubařů a praktických lékařů ve městě. Dopravní prioritou je pak stavba obchvatu.

Město si klade za cíl prověřit možnost napojení průmyslové zóny na železnici nebo také zvýšit frekvenci spojů do Prahy, Brna a Jihlavy.

„Rovněž úzce spolupracujeme s Krajem Vysočina na dopravní obslužnosti v rámci integrovaného dopravního systému,“ podotkl starosta Kratochvíl.