Namísto zeleně zbyla jen šeď. Rostliny zdobící krajskou knihovnu uschly

  17:58
Do šedi betonu se přes léto ponořila nová budova Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Z venkovních stěn zmizely zelené panely, jež stavbě dávaly hodně z její originality. Rostliny, které na panelech rostly, se neuchytily. Panely budou na budovu vráceny v září.

„Kytičky na zelených panelech uschly, nedařilo se jim u nás. Proto musela dodavatelská firma celé panely demontovat a odvézt. Očekáváme, že by se během několika týdnů měly vrátit zpět,“ pověděla mluvčí krajské knihovny Jana Fialová.

Zelené vertikální panely posazené po obvodu celé budovy na fasádu byly prvkem, který stavbu ozvláštňoval, dával jí punc originality. Na panelech byly vysázené skutečné živé rostliny. Jejich zavlažování i celkový vzhled byly pod neustálým dohledem. 

„Vegetace na stěnách je zavlažována automaticky přes počítač. V tuto chvíli je v panelech kombinováno sedm druhů odolných trvalek. Jejich vzrůst sledují i pracovníci Mendlovy univerzity Brno,“ uvedl po dokončení stavby loni v létě tehdejší náměstek hejtmana Martin Kukla.

Zásadně obměnit skladbu rostlin

Jenže jak nyní říká zástupce dodavatelské firmy Jan Musil, odborníky pečlivě vybrané rostliny se na budově knihovny neuchytily. „Po dlouhodobém pozorování a pravidelné péči se ukázalo, že tyto rostliny nejsou vhodné pro lokální podmínky knihovny a oproti původním předpokladům se rostlinkám nedařilo,“ konstatoval.

Realizátor projektu se rozhodl skladbu rostlin zásadně obměnit. „Po odborné analýze jsme se dohodli na výměně za luční směs druhů rostlin, které má dodavatel roky odzkoušené, a to v různých povětrnostních podmínkách,“ řekl Jan Musil. Právě kvůli tomu bylo nutné celé panely demontovat a odvézt. „Panely je třeba předpěstovat ve sklenících, kde rostliny rostou díky kontrolovaným podmínkám lépe,“ dodal zástupce dodavatelské firmy.

Zpět na fasádu knihovny se mají panely vrátit začátkem září. V tu dobu už budou rostlinky vzrostlé a odolné proti okolním vlivům. Přímo na fasádě pak budou opět napojeny na automatickou závlahu včetně vzdáleného sledování.

„Tato demontáž panelů je opravdu výjimečná situace z důvodu celkové výměny rostlin. K tomuto již nebude docházet, protože pravidelná údržba zeleně již bude probíhat přímo na místě,“ doplnil Musil.

Zároveň popřel spekulace o nefunkčnosti závlahového zařízení. „Nejednalo se o závadu zavlažování. Zelené fasády fungují stejně jako příroda kolem nás. Ne všem rostlinám se daří ve všech podmínkách a toto je někdy složité odhadnout dopředu,“ vzkázal.

Celá výměna se uskutečnila v rámci reklamačního řízení.

Pro Kraj Vysočina, který byl hlavním investorem stavby nové knihovny, tak neznamená žádné zvýšené náklady.

Šance v soutěži teď nejsou velké

Pikantní shodou okolností je, že k demontáži panelů došlo v době, kdy generální zhotovitel stavby, společnost Zlínstav, budovu knihovny přihlásil do soutěže Stavba roku 2020 na Vysočině.

„Na fasádní panely je ve vytipovaných místech osazen systém vertikální zeleně provedený do nosného roštu s růstovým médiem. Do všech míst s vertikální zelení je proveden rozvod zavlažování a odvodu přebytečné vody,“ píše mimo jiné přihlašovatel v popisu projektu.

Stavby přihlášené do soutěže posuzuje odborná porota v sedmi různých kategoriích. Oceněny mají být vždy dva nejzdařilejší projekty. Právě v uplynulém týdnu měla porota knihovnu navštívit. Vedle toho probíhá i SMS hlasování o Cenu veřejnosti. Hlasy lze posílat do 8. srpna. Právě v době soutěže tak knihovna ztratila své kouzlo a je pouhou šedivou krabicí z betonu a skla.

Výsledky soutěže mají být vyhlášeny 6. září.

Stavba nové budovy krajské knihovny v havlíčkobrodské Žižkově ulici v těsném sousedství kulturního domu Ostrov trvala dva roky, skončila loni v létě. Její vybudování a následné vybavení přišlo na více než 200 milionů korun. Většinu nákladů hradil Kraj Vysočina, finančně se ale podílelo i město.

Součástí knihovny je i patrový parkovací dům, brodská radnice se pak postarala o vytvoření dalšího parkoviště směrem k řece.