iDNES.cz

Vysočina zažívá vlnu solidarity, s covidem pomáhají dobrovolníci i dárci

  13:30
Stovky dobrovolníků pomáhají nemocnicím a hygienikům na Vysočině v boji s covidem. Vlna solidarity se zvedla v říjnu a stále trvá. Lidé nejenže se zapojili do práce přímo ve zdravotnických zařízeních. Stovky dalších přináší dary, občerstvení či milé pozornosti. Mnozí se zapojili i do trasování.

Personál traumatologického oddělení jihlavské nemocnice děkuje nejen třináctileté Markétě za obrázky a dárky. | foto: Nemocnice Jihlava

„Na jaře jsme neměli žádného pacienta s covidem, v nemocnici jsme si vlastně jen hráli na červené zóny. Proti současnosti to je nesrovnatelné. Proto je skvělé, že solidarita narůstá. Nyní máme stovku covidových pacientů, z toho patnáct na plicních ventilacích, dvacet na kyslíkových maskách,“ řekla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Pomoc má různé formy: od dobrovolníků nemocnice dostává například dary v podobě potravin či nápojů, děti zase posílají kreslené obrázky.

„Lidé nosí třeba buchty, koláče, pití, dostali jsme knihy s křížovkami, fixy pro dětské pacienty na kreslení, tablet pro personál do červených zón. Čokoládovna nám dovezla čokolády, obdarovávají nás firmy i jednotlivci, například z benzinové stanice přivezli minerálky. Často se ozývají s nabídkou pomoci vyléčení pacienti,“ dodala mluvčí Zachrlová.

Dárci mohou v Jihlavě kontaktovat přímo ji nebo sekretariát nemocnice. „Tam, kde není určen dárcem konkrétní příjemce, dary rozdělujeme přes oddělení urgentního příjmu,“ popsala Monika Zachrlová.

Čaj, buchty, ovoce i nealko pivo

Jednotlivé nemocnice dary pravidelně zveřejňují na svých facebookových stránkách.

Jihlavskou nemocnici, Alzheimercentrum či domov seniorů například pravidelně podporují dárci z aktivní iniciativy Malá jihlavská radost. 

Transfuzní oddělení pelhřimovské nemocnice zase například obdrželo mimo jiné patnáct sklenic pečeného čaje od soukromé dárkyně, jiná žena darovala zdravotníkům přímo pečujícím o covidové pacienty dvacet balení přírodních vitaminů. 

Personál jihlavské dialýzy, onkologie či plicního oddělení dostal několik krabic buchet a cukrovinek, nemocnice jako celek třeba padesát online akreditací na nedávný festival dokumentárního filmu. Lidé posílají ovoce nebo džusy. 

Desítky dobrovolníků pracují přímo v nemocnici

Šest desítek dobrovolníků pomáhá v současnosti v havlíčkobrodské nemocnici. „Máme tady dobrovolníky ze strany mediků i studentů nelékařských oborů. Ani jeden z nich tady není na příkaz, ale jsou tady skutečně dobrovolně,“ přiblížila mluvčí brodské nemocnice Petra Černo.

Jak dodala, většinou jde o studenty, kteří vykonávají praxi, nebo v nemocnici pracují jejich rodiče. „Máme zde třeba dva zubaře, kteří dostudovali stomatologii a chtějí jít pracovat do Anglie. Prozatím pomáhají v odběrovém stanu při testování,“ řekla Černo.

Dobrovolníci v Havlíčkově Brodě pomáhají i na technickém úseku, například v prádelně a ve stravovacím provozu. Tam je podmínkou, aby dobrovolníci byli očkováni na žloutenku. „I s touto podmínkou jsme po výzvě na webu a sociálních sítích dvacet dobrovolníků našli,“ podotkla mluvčí.

Nemocnici podporují i místní firmy - například humpolecký pivovar daroval několik beden nealko piva, kavárna v neděli upekla dorty či tiramisu, jiná firma zdarma dodala technické vybavení na oddělení stanic pro covid pozitivní pacienty.

Situace se mění s každým dnem. „Jeden den máme na ARO šest lidí na plicních ventilátorech, a druhý den je to jinak, a bohužel ne vždy proto, že by se uzdravili. Minulý týden jsme měli sto covid pozitivních pacientů, ale současně se musíme samozřejmě starat i o covid negativní pacienty. Stále se dělají operace slepých střev, žaludků, řešíme následky dopravních nehod,“ vylíčila Petra Černo.

Donesli 300 kilo ložního prádla

Řady zaměstnanců novoměstské nemocnice také posílilo 60 dobrovolníků. Kvůli výpadku dodávek ložního prádla se díky výzvě na Facebooku a aktivitě dobrovolných dárců podařilo chybějící zásoby rychle doplnit.

„Skvěle zareagovali jednotlivci, ale třeba i město Bystřice nad Pernštejnem. Bystřičtí donesli na městský úřad na 300 kilogramů ložního prádla. Je neuvěřitelné, jak rychle se tato situace díky dobré vůli lidí vyřešila,“ pravila ředitelka novoměstské nemocnice Věra Palečková.

Například obec Zubří dovezla do nemocnice šest krabic nápojů, sladkostí či kávy, peníze na občerstvení pro naše zdravotníky mezi sebou vybrali sami obyvatelé obce. Děti z bystřických školek posílají obrázky.

Tři rodiny z Nového Veselí, které bydlí v jednom domě, společně koupily kávovary a 50 kilogramů kávy. „Kávovary už slouží na odděleních, kde se staráme o covid pozitivní pacienty,“ sdělila mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

Obec Blažkov darovala 20 tisíc korun na nákup ozonových lamp. „Gymnázium v Novém Městě na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem a novoměstská firma pro nás vyrábějí spojovací pásky na roušky. Majitel penzionu ve Vlachovicích nabídl bezplatné ubytování pro naše dobrovolníky,“ doplnila novoměstská mluvčí.

Místo pořádání Mikulášů trasování nakažených

Dary výrazně pomohly i Nemocnici Třebíč, která v krátké době zajistila i díky dárcům pro oddělení ARO a JIP deset přístrojů sloužících k léčbě pacientů s výrazným zhoršením dechových funkcí - jeden takový přístroj přitom stojí 150 tisíc korun.

Protože se v současnosti až na naprosté výjimky nekonají žádné kulturní akce, rozhodli se pracovníci Městského kulturního střediska v Třebíči také pomáhat jako dobrovolníci.

„Začali jsme pro hygieniky pomáhat s trasováním nakažených. Nakoupili jsem sluchátka, teoretickým a poté praktickým školením prošlo 21 našich lidí. Na informačních centrech máme šikovné lidi, už děláme ostré hovory,“ popsala ředitelka Městského kulturního střediska v Třebíči Jaromíra Hanáčková.

Středisko sice má nachystané prosincové kulturní akce, adventní trhy a Mikuláše, ale jejich konání je s velkým otazníkem. „Myslím, že je stejně asi ani dělat nebudeme, a tak nechci, aby naši pracovníci jen tak koukali z okna. Podobně jsme už na jaře pomáhali například s nákupy pro ohrožené skupiny obyvatel,“ poznamenala Hanáčková.

zpět na článek