Loď Horácko v pátek vypluje, na výletní plavby si ale bude muset počkat

  9:42
Dalešická přehrada se po zimě probouzí k životu. Na Velký pátek vypluje na její hladinu opět výletní loď Horácko, která patří k symbolům vodní nádrže. Vzhledem k epidemiologickým opatřením však nikoli jako výletní plavidlo, ale jako alternativa ke klasické hromadné dopravě.

Letošní sezonu zahajuje loď Horácko netradičně bez okružních plaveb kolem Dalešické přehrady. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Cestující budou moci tohoto typu služeb využít každý den v průběhu celých velikonočních svátků, tedy až do pondělí 5. dubna. Jelikož ale stále platí omezení pohybu a občané smějí cestovat pouze v rámci svého okresu, plavbu po Dalešické přehradě zatím mohou absolvovat jen obyvatelé Třebíčska.

„Uvidíme, jaký bude mezi lidmi o přepravu zájem a jak se budou vyvíjet vládní nařízení. Podle toho pak budeme vyplouvat i v následujících týdnech a přizpůsobíme tomu případně i počet linek. Troufám si ale říct, že dokud bude moci fungovat hromadná doprava, budeme lidem k dispozici také my, abychom pro ně rozšířili možnosti přepravy, které jsou tady především o víkendech dost omezené,“ řekl Milan Jahoda, kapitán lodi Horácko.

Bez okružních plaveb

Plavidlo s kapacitou 115 míst mezi velikonočními svátky nabídne přepravu na trase Kramolín–Koněšín a zpět. Z přístaviště Kramolín nedaleko hráze přehrady se vyráží vždy hodinu po poledni, na koněšínské lodní zastávce lze na palubu nastoupit ve 14:15. V případě zájmu cestujících o výstup může loď zastavit ještě v Třesově.

„Okružní plavby za současné situace lidem bohužel nabídnout nemůžeme, už by to byly výletní akce, které povoleny zatím nejsou,“ konstatoval kapitán s tím, že loď je i na takto omezenou sezonu perfektně připravená, stejně tak přístaviště a mola. 

Při přepravě podle něj samozřejmě platí stanovená povinnost ochrany dýchacích cest a k dispozici bude rovněž dezinfekce. Aktuální informace o termínech plaveb, ceník jízdného a další podrobnosti najdou zájemci na webu www.dalesickaprehrada.cz.

Výletní lodní doprava na Dalešické přehradě je jediná svého druhu na Vysočině. V provozu je od roku 2007. Přímo loď Horácko s kapacitou celkem 115 míst vodní nádrž brázdí desátý rok. Plavidlo, vyrobené v roce 1957 v Rakousku, je dlouhé přibližně 22 metrů a široké přes čtyři a půl metru. Ponor lodi činí pouhých 65 centimetrů.

Loni kvůli pandemii skončila plavební sezona na přehradě dříve než v předešlé roky, už v říjnu.