Nově nakažených covidem na Vysočině ubývá, kraj čeká v dubnu víc vakcín

  16:48
Skokové snížení počtu pozitivně testovaných na covid-19 zaznamenali v úterý krajští hygienici. Zatímco v minulých týdnech byly denní přírůstky nově pozitivních v průměru kolem pěti set až 600 případů, v úterý večer to bylo o polovinu méně. Celkem 243 nově nakažených.

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Pokud by tento trend vydržel další tři dny, je to signál, že se situace konečně začíná zklidňovat i na Vysočině,“ doufá krajský hygienik Jiří Kos.

Rušivě do vnímání statistických čísel vstoupí podle něj Velikonoce. „Je to dáno jednak omezením testovacích kapacit i nižší ochotou lidí jít během svátků k lékaři s nějakým zdravotním problémem. Relevantní údaje pak budou až ve středu po Velikonocích,“ dodává Kos.

Bohužel statistika zemřelých se stále drží kolem deseti úmrtí denně. V tomto případě ale roli sehrává jistý skluz, kdy tito lidé onemocněli zhruba před čtrnácti dny.

Nemoci v Jihlavě podlehla porodní asistentka

Do této smutné statistiky se koncem minulého týdne zapsala i porodní asistentka jihlavské nemocnice Jiřina Barteková.

„Zemřela po patnácti dnech marného boje s covidem na ARO v nedožitých 63 letech. Pomohla hodně dětem na svět, ale smutné je, že medicína jí samotné pomoci nemohla,“ uvedl ředitel nemocnice Lukáš Velev.

Je to druhá zdravotní sestra z jihlavské nemocnice, která zemřela na covid-19.

O větší úlevě zatím ještě nemohou hovořit krajské nemocnice, které mají velký počet hospitalizovaných pacientů s covidem.

„Oproti minulému týdnu se situace lehce zlepšila, ale je to velmi křehký stav. Na intenzivní péči je v tuto chvíli 77 osob,“ popsal v úterý odpoledne náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Nejvyšší obsazenost mají v Novém Městě

Nejhorší situace co do obsazenosti lůžek stále platí v novoměstské nemocnici.

„Plná je umělá plicní ventilace, kde je obsazeno deset z deseti lůžek. Navýšili jsme tam také kapacitu standardních covidových lůžek na sto. Žádná z našich nemocnic jich nemá tolik jako novoměstská. Nyní je tam 90 lůžek obsazených,“ líčí Novotný.

Oproti tomu se lehce zlepšila situace v třebíčské a pelhřimovské nemocnice. V případě nutnosti umístění pacienta na intenzivní lůžko se tak děje v rámci kraje.

„Z novoměstské nemocnice jsme takto museli převézt zatím dva pacienty,“ dodal Novotný.

V centrech přibývají externí pracovníci

Kraj počítá během dubna s navýšením dodávek očkovacích látek. „Nyní se kvůli nižším dodávkám vakcín zaměřujeme především na revakcinace,“ informoval Novotný.

Provoz velkých očkovacích center na Vysočině se po prvních týdnech fungování podařilo dle vedení kraje vyladit a kmenové zaměstnance nemocnic, kteří byli součástí očkovacích týmů, začínají pomalu střídat externí pracovníci.

„Na chodu našich očkovacích center se podílí stovky lidí. Praxe ukázala, že centra se neobejdou bez koordinace parkování, posíleny musí být i směny asistentů a nově i operátorů informačních linek jednotlivých center,“ uvedl hejtman Vítězslav Schrek.

Za ideální stav považuje situaci, kdy chod centra budou zajišťovat externisté a lidé z nemocnic půl na půl. Personál nemocnic se tak bude moci postupně vrátit k práci na svých odděleních.

Většině dobrovolníků, kteří nabídli pomoc, už byl umožněn přístup do elektronických plánovačů směn jednotlivých center. Kraj do budoucna počítá i s nabídnutou výpomocí ambulantních specialistů a dalších lékařů, kteří avizovali ochotu vypomáhat v očkovacích centrech, případně nabídli kapacity svých ordinací.

Nyní disponuje každá krajská nemocnice na Vysočině seznamem desítek připravených dobrovolníků. Další zájemci se mohou hlásit na e-mail: ockovani@kr-vysocina.cz.