Voliče v Třebíči čeká repete, o hlasy se budou ucházet totožné osobnosti

  9:08
Bude to jedna velká repríza. V Třebíči jdou letos do komunálních voleb většinou ti samí lídři jako před čtyřmi lety. Znovu by chtěli řídit město současný starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) i jeho tři místostarostové - Miloš Hrůza (ANO), lidovec Pavel Janata a Vladimír Malý (ČSSD).

Vedení třebíčské radnice. Pavel Janata (zleva), Miloš Hrůza, Pavel Pacal i Vladimír Malý se jako lídři svých stran a uskupení budou o hlasy ucházet i v zářijových volbách. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vliv ve městě si chtějí zachovat z pozice lídrů i jejich kolegové ze široké koalice. Jmenovitě radní Martina Bártová z ODS a Jan Burda (Třebíč můj domov). Opakovaně chce kandidovat i další radní Milan Zeibert (Břehy).

Lídři stran a hnutí pro komunální volby v Třebíči

 • Pro Třebíč - Pavel Pacal
 • Třebíč Občanům! - Jaromír Barák
 • ANO - Miloš Hrůza
 • KDU-ČSL - Pavel Janata
 • Třebíč Sociálně Demokratická - Vladimír Malý
 • Třebíč můj domov - Jan Burda
 • Břehy - ?
 • ODS + TNT - Martina Bártová
 • TOP 09 - Rostislav Štork
 • KSČM - ?
 • Piráti a nezávislí - Petra Kopečková
 • SPD - ?

Totožný bude též lídr hlavního opozičního uskupení Třebíč Občanům! - Jaromír Barák. Před čtyřmi lety přivedl svoje uskupení k vítězství ve volbách, které ale neproměnil v účast v třebíčské „vládě“.

To se naopak povedlo starostovi Pavlu Pacalovi, který třetí místo v roce 2018 proměnil v zisk nejvyšší pozice na radnici. A rád by dál udával městu směr. „Ano, budu kandidovat jako lídr našeho hnutí. Naše tváře se příliš nemění,“ potvrdil Pacal. Na kandidátce, kterou podporuje hnutí STAN, s ním budou třeba Eva Vaňková, Jan Urbánek, Karel Dolák, Antonín Mládek či Jaromíra Hanáčková.

Hnutí ANO povede do voleb znovu současný místostarosta Miloš Hrůza. Za ním na druhém místě je radní Zuzana Kratochvílová a jako třetí následuje student Masarykovy univerzity v Brně Tomáš Chlachula.

Radikální změny neudělali ani lidovci. Za lídrem Pavlem Janatou jsou umístěni zastupitelka Marie Dudíková a manažer Miroslav Krupica.

ČSSD tentokrát název strany maskuje

Určitá „maskovací“ změna je u mimoparlamentních sociálních demokratů. Sice je opět povede místostarosta Vladimír Malý, ale pod jinou značkou. „Půjdeme do voleb s názvem Třebíč Sociálně Demokratická, kandidátku podává ČSSD,“ objasnil Malý.

Za ním bude kandidovat na druhém místě Naděžda Dobešová, sedminásobná mistryně světa v kuželkách. „Jinak máme zastoupenou na kandidátce celou škálu profesí od učitelů, úředníků, penzistů, živnostníků, soudních znalců, advokátů, myslivců až po dobrovolné hasiče. Kandidátka je samozřejmě složená ze členů ČSSD, ale i nestraníků,“ dodal Malý.

Občanští demokraté opět spojí síly s hnutím Ta naše Třebíč (TNT). Za lídryní Bártovou z ODS bude na druhém místě kandidovat Martin Svoboda z TNT.

Dalším členem široké třebíčské koalice je uskupení Břehy. „Ještě nemáme pořadí na kandidátce stanovené, ale určitě na ní budu já i Hanka Houzarová. K obvyklé sestavě přibude několik nových mladých jmen,“ přiblížil radní Milan Zeibert.

To sdružení Třebíč můj domov už rozhodlo, že opět vyšle z prvního místa Jana Burdu.

Volebního lídra změní pouze komunisté

Na stejná jména sází rovněž opoziční vítěz minulých voleb, sdružení Třebíč Občanům! „První tři místa na naší kandidátce budou stejná jako před čtyřmi lety. Tedy na prvním místě já, na druhém Blanka Kutinová a na třetím Aleš Novák, všichni jsme stávající členové zastupitelstva,“ sdělil lídr Jaromír Barák. Toto opoziční uskupení už ale opustil vědec Rostislav Štork, který je i zastupitelem. A letos bude třebíčským lídrem TOP 09.

Jednou z mála stran, která lídra v Třebíči změní, jsou komunisté. Před čtyřmi lety je vedla zastupitelka Julie Dolejší. Tu letos nahradí jiný lídr, jehož však KSČM zatím neurčila.

V čele kandidátky Pirátů a nezávislých figuruje letos Petra Kopečková. Na druhém místě za ní je Roman Pašek. Hnutí SPD zatím v Třebíči lídra nemá. Schválit ho musí v Praze předsednictvo vedené Tomiem Okamurou.

Autor: