iDNES.cz

Kvůli chybějícímu hlasu podá koalice TOP 09 na Vysočině stížnost soudu

  14:12
Koalice Pro TOP Vysočinu tvořena kandidáty TOP 09, Klubu angažovaných nestraníků a Koruny České se shodla na tom, že bude rozporovat výsledky krajských voleb. V nich uskupení obdrželo od voličů 4,99 procenta hlasů. K účasti v zastupitelstvu a zisku dvou mandátů mu chyběl jediný hlas.

Lídr uskupení Pro TOP Vysočinu Zdeněk Dvořák. | foto: top09.cz

„Záležitostí se zabývají právníci, aby vše bylo z administrativního a právního hlediska správně. Ač na vše máme deset dní, návrh chceme podat co nejdříve, abychom nebrzdili povolební vyjednávání, sestavování koalice nebo pak schvalování krajského rozpočtu,“ uvedl lídr Pro TOP Vysočinu Zdeněk Dvořák.

K podání námitky vedly koalici podněty od samotných voličů, kteří se začali ozývat již během sobotního večera po zveřejnění výsledného skóre voleb. Marně totiž mezi výsledky hledali preferenční hlasy, jež údajně udělili svým favoritům. Řádově se to týká jednotek okrsků.

„Dlouho jsme zvažovali, zda do podání návrhu jít. Není to rozhodně příjemná situace. Ale musíme - i kvůli těm voličům, kteří se sami ozvali a chtějí vysvětlení,“ zdůraznil lídr kandidátky.

Na Vysočině vyhrálo ANO, radují se Piráti a smutní Běhounek i komunisté

Podotkl, že koalici zaráží i nezvykle vysoký počet neplatných hlasů. Těch je na Vysočině 1 875.

„Pokud jde o krajské volby, nepamatuji si, že by na Vysočině někdo nějaký návrh na přezkoumání výsledků podával, takže obvyklý jev to určitě není. U komunálních voleb se takové případy občas objevují,“ popsal David Marek, vedoucí Oddělení ostatních správních činností Krajského úřadu Kraje Vysočina, které má na starosti mimo jiné i volby.

Zmínil, že návrh musí vždy obsahovat relevantní důvody, proč je nutné výsledky přezkoumat. „Nelze jej podat jen na základě nějaké domněnky,“ poznamenal Marek.

Teprve pokud soud uzná důvody k přezkoumání za oprávněné, dojde k přepočítávání výsledků.

Lídr koalice Pro TOP Vysočinu si je vědom i rizika, že kontrola může nakonec ukázat ještě nižší výsledek, než je ten dosavadní.

„Alespoň ale budeme vědět, na čem jsme. Tohle by nám nedalo spát,“ řekl lídr Dvořák.

K obdobné situaci už na Vysočině v minulosti došlo. Kvůli minimálnímu rozdílu hlasů se stížností na volby soud zabýval v roce 2006, kdy ve druhém kole senátních voleb na Havlíčkobrodsku a Chrudimsku soupeřili Petr Pithart za KDU-ČSL a Jana Fischerová za ODS. Fischerová prohrála o 24 hlasů a podezřelých se tehdy zdálo 74 neplatných lístků, jež podle ODS mohly být vyřazeny chybně.

Brněnský Nejvyšší správní soud ale stížnost zamítl s tím, že údajné pochybení nebylo doloženo žádným relevantním důkazem.

zpět na článek