iDNES.cz

V Brodě udržují stovku starých ručních pump, většina je stále funkční

  14:12
Je to tak běžná věc, že to nikomu možná ani nepřijde. Přesto jde v dnešní době o zajímavé technické dědictví našich předků a jistou raritu. V ulicích Havlíčkova Brodu a v jeho místních částech jsou stále studny s původními ručními pumpami. Udivuje při tom jejich množství, je jich kolem stovky.

„Naprostá většina z nich je přitom stále funkčních. Jejich opravě a údržbě se každoročně věnujeme,“ vysvětluje Kamil Tesárek z Technických služeb Havlíčkův Brod, které se o mnohými zapomenuté litinové „panáky“ stále starají.

„Zdědili jsme je po minulých generacích. Jsou ale nedílnou součástí městského mobiliáře a podle toho k nim také přistupujeme,“ přikyvuje i ředitel technických služeb Karel Milichovský.

Ruční pumpy jsou nedílnou součástí havlíčkobrodského mobiliáře. Proto se o ně technické služby i příkladně starají. Ročně jich osm až deset opraví, loni je natřely výraznou modrou barvou.

Havlíčkobrodská rarita spočívá v několika věcech. Jednak v tom, jak už bylo řečeno, že jejich velká většina je stále funkčních a v provozu. Čerpací mechanismus technické služby udržují i po mnoha desítkách let.

Zároveň se nacházejí ve veřejném prostoru a poslouží pro kohokoliv, kdo zrovna potřebuje vodu.

A v neposlední řadě brodská zajímavost spočívá i v množství pump, které se dochovalo. Podle technických služeb je jich  - včetně místních částí - zhruba stovka. To znamená, že studna s pumpou se nachází v průměru v každé třetí až čtvrté ulici.

Užitkovou vodu bylo možné načerpat i v době sucha

„Je to taková havlíčkobrodská zajímavost a dost možná i unikát. Nevybavuji si, že by jiné město v republice mělo funkčních veřejně přístupných studní s původními pumpami tolik,“ říká místostarosta Libor Honzárek.

Většina z těch brodských je ve výborném stavu. Nově jsou všechny natřené modrou barvou, takže je lidé v ulicích nepřehlédnou. Ve většině byla voda i v období sucha. „Ale už je jen užitková, k pití bychom ji nedoporučovali,“ upozorňuje Milichovský.

Pracovníci technických služeb se o mechanické zařízení pump příkladně starají. „Ročně jich opravíme osm až deset. Většinou se porouchá čerpání vody či sací mechanismus. Ale není to problém, součástky se dají i dnes běžně sehnat,“ překvapuje Kamil Tesárek.

Všechny pumpy v Brodě jsou od tradičního českého výrobce Sigma. A podnik v Hranicích na Moravě stále funguje a vyrábí. „Stále dělá i součástky do starých pákových pump. Jsou to masivní litinové díly, které hodně vydrží,“ pochvaluje si Tesárek.

Město se rozrůstalo rychleji, než byl budován vodovod

Podle Libora Honzárka je tak hustá síť veřejně přístupných ručních vodních pump nejspíš pozůstatkem rozšiřování města v první polovině minulého století. Tehdy vznikalo množství nových ulic a čtvrtí, veřejný vodovod ale ještě nebyl zcela rozšířen.

„Pumpy právě zřejmě nahrazovaly chybějící vodovod, který byl doděláván až později. Vodu si tenkrát lidé čerpali do přinesených nádob a používali běžně v domácnosti,“ vysvětluje.

Některé se takto běžně používaly až do šedesátých a sedmdesátých let minulého století.

„Pamatuji, kdy jsem ještě jako kluk k jedné takové v centru města chodil babičce pro vodu,“ pousmál se Honzárek.

Podobně studny s ručními pumpami slouží dodnes. I když si k nim už chodí víceméně jen nejbližší sousedé pro vodu na zalévání zahrádky.

Stará studna doplňuje fontány na Smetanově náměstí

Jedna ze studní, zrovna patřící mezi ty vůbec nejhlubší v Brodě, má však nyní velmi zvláštní funkci. Litinová ruční pumpa už na ní není, zato se pod zemským povrchem nalézá moderní čerpací zařízení.

Studna na Smetanově náměstí je totiž napojena na zdejší fontány i potůček klikatící se mezi nimi. A právě ze studny je automaticky doplňována voda, která se z uzavřeného okruhu ztratí či vypaří.

zpět na článek