iDNES.cz

Na Vysočině našla žena munici z války. Pyrotechnici část z ní odpálili

  19:44
U obce Vlachovice u Nového Města na Moravě nalezla žena za pomoci detektoru kovů válečnou munici. Pyrotechnici na místě našli téměř dvě stě granátů a další munici pocházející zřejmě z období druhé světové války. Její část museli kvůli její nestálosti odpálit.

ilustrační snímek | foto: Martin PolívkaMAFRA

„V sobotu 2. října kolem půl druhé, jsme přijali na lince 158 oznámení, že v lesním porostu u obce Vlachovice u Nového Města na Moravě byla nalezena válečná munice. Z oznámení vyplývalo, že se v této lokalitě pohybovala žena, která pomocí detektoru kovu v lesním porostu, zhruba deset centimetrů pod povrchem nalezla několik silně zkorodovaných rozbušek,“ řekla mluvčí Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Dana Čírtková.

Místo nálezu neprodleně zajistila proti vstupu nepovolaných osob hlídka Obvodního oddělení Nové Město na Moravě. Na místo byli přizváni službu konající policejní pyrotechnici.

Na D1 vykopali nevybuchlou nálož, pyrotechnik ji zlikvidoval na místě

Po příjezdu pyrotechnik nalezl silně zkorodovanou munici pocházející pravděpodobně z období II. světové války, a to zhruba čtyřicet ručních granátů a dalších několik roznětek. Na místě rozhodl o přerušení prací, vytyčení a zajištění bezpečného perimetru a nepřetržitého střežení místa nálezu do nedělních ranních hodin. 

Důvodem byla obava, že se v místě může nacházet mnohem vyšší počet munice a manipulace s ní ve večerních hodinách, kdy je výrazně snížená viditelnost, by byla obrovským rizikem.

Provedeným pyrotechnickým průzkumem s využitím těžké techniky pyrotechnici nalezli celkem 77 ručních granátů československé výroby, útočné ruční granáty RG 34, které byly řízeným odpalem zlikvidovány na místě, dalších 87 ks ručních granátů RG 31 polské výroby byly z místa odvezeny k jejich následné likvidaci. Kromě granátů se na místě nacházelo 127 kusů rozněcovačů RG 31 a jejich likvidace byla také provedena na místě.

Na základě posouzení ze strany policejních pyrotechniků s částí vojenské munice nebylo možné z důvodu její nestálosti manipulovat, a proto bylo pyrotechnikem v průběhu průzkumu rozhodnuto o její likvidaci přímo na místě, kdy likvidace byla provedena třemi řízenými výbuchy. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:
zpět na článek