iDNES.cz

U radnice ve Žďáru nad Sázavou se zabydlují včely, vyrobí propagační med

  15:34
Pět včelích úlů nově stojí u budovy žďárského městského úřadu v Žižkově ulici. Umístěné jsou mimo dopravní ruch – vpravo od parkoviště směrem k úřadu, oddělené zelení a označené výstražnou cedulí. Stanoviště vybrali včelaři i s ohledem na dostupnost kvetoucích stromů, květin a zahrádek.

U městského úřadu ve Žďáře se nyní nachází pět úlů. Na snímku včelaři Milan Dvořáček ze Sazomína (modré tričko), Mirek Sobotka z Bohdalova a Ladislav Holeš (vlevo), zástupce vedoucího odboru životního prostředí MÚ. | foto: Blanka Sobolová, Městský úřad Žďár nad Sázavou

Nápad vzešel od členů ekotýmu, jenž na radnici funguje. Letos se budou včely ještě „rozkoukávat“. První vlastní med, který by mohl sloužit například jako propagační předmět, chce město stáčet až v příštím roce.

„Včely se nyní budou adaptovat na nové stanoviště a připravovat na zimu. Včelař je bude přikrmovat cukerným roztokem a preventivně ošetřovat proti parazitům,“ popsala Tereza Dejmalová ze žďárského odboru životního prostředí, která se o projekt stará.

Včely by ale měly postupně sílit, včelaři proto odhadují, že z jednoho včelstva může být deset až patnáct kilo medu. Běžný roční průměr je podle nich kolem dvaceti kilogramů medu na včelstvo, záleží ale na podmínkách a počasí.

Náklady se budou snižovat

Pět takzvaných včelích oddělků, malých včelstev s mladou matkou, dělnicemi, včelím plodem a zásobami, si radnice zakoupila od včelaře Milana Dvořáčka z nedalekého Sazomína. Právě on se bude o městské včely zároveň starat.

„Počáteční náklady na pořízení úlů a včelstev včetně péče o ně jsou 44 tisíc korun, v dalších letech ale budou výrazně nižší,“ informovala Blanka Sobolová, mluvčí žďárské radnice.

Úly, které byly k úřadu nainstalovány 18. července, však město nepořídilo primárně kvůli získávání medu. Jde také o podporu a propagaci včelaření; v plánu jsou například exkurze.

„Do budoucna uvažujeme i o takzvaném online úlu s webkamerou,” doplnila Hana Daďourková ze žďárského odboru životního prostředí.

Autor:
zpět na článek