Žďárští muzejníci vezmou zájemce na místa největších bojů a tragédií

  8:38
Novou prohlídku nabízí zájemcům Regionální muzeum ve Žďáře nad Sázavou. Pětasedmdesát let po skončení druhé světové války se mohou s muzejníky vypravit městem po válečných stopách. Průvodci je zavedou na místa nejdůležitějších událostí, bojů a tragédií.

Sovětské kaťuše na konci války parkovaly na žďárském náměstí. Namířeny byly také na Zelenou horu. | foto: Archiv Regionálního muzea Žďár nad Sázavou

„Tato procházka zájemce seznámí s událostmi na konci války v našem městě s důrazem na konkrétní místa, děje a lidské osudy,“ říká historik Miloslav Lopaur.

„Zatímco 8. května 1945 slavila západní Evropa konec války, ve Žďáře se ještě devátého května bojovalo a umírali vojáci i civilisté. Byl to jeden z nejhorších dnů ve žďárské historii,“ připomíná. Válka ve městě skončila ještě o den později.

„Například vyhořely domy pod tvrzí, jejíž požár znamenal zánik muzejních sbírek. Ukážeme místo popravy rukojmích na náměstí nebo náletů sovětských letadel na prchající německé jednotky,“ popisuje Lopaur.

Hlavní autor populárního Žďárského uličníku má se svými kolegy připraveno i mnoho dalších informací. Například dosud nepříliš známý příběh židovského pokladu v Nádražní ulici.

Lidé se dozvědí i to, proč kaťuše neboli Stalinovy varhany mířily z náměstí na Zelenou horu a kdy do města vstoupil první sovětský voják. Turisté si také mohou vyzkoušet vojenskou výzbroj a výstroj.

Výprava po stopách druhé světové války je novinkou, muzejníci s ní přišli po uvolnění restrikcí souvisejících s koronavirem, které připravily nejen města na Vysočině o mnoho vzpomínkových akcí na 75. výročí osvobození.

Muzejníci novou trasu nabízejí skupinkám o počtu minimálně pěti lidí (nebo i rodině s dětmi), až do prvního listopadu denně mimo pondělí. Je však nutné se předem domluvit v budově Regionálního muzea nebo na telefonu 566 688 116.

Už loni začalo městské muzeum nabízet výpravy do historie Žďáru formou procházky po zajímavých místech v centru. Mimo speciální termíny je také možné navštívit věž kostela svatého Prokopa, na kterou vede 103 schodů. I v tomto případě je nutná předchozí domluva a minimální počet pěti zájemců.

Autor: