Do Telče se vrátila malířka velkých očí, obrazy vystavuje v Hasičském domě

  10:06
Její obrazy visí v USA, Mexiku či Tel Avivu. Teď se mohou pokochat tvorbou výjimečné malířky Míly Doleželové i lidé na Vysočině. Sté výročí narození této autorky, která je spojena s Telčí a Vysočinou, připomíná prostřednictvím výběru z jejích obrazů výstava v Městské galerii Hasičský dům v Telči.

Jaroslav Makovec z telčského univerzitního centra s novou knihou o malířce Míle Doleželové. V Telči je nyní k vidění i výstava obrazů této nevšední umělkyně. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Expozici, díky které se tato autorka symbolicky vrací zpět do Telče, kde žila a malovala, tvoří výběr z děl, které Univerzitní centrum v Telči získalo do desetileté zápůjčky od vlastníka její pozůstalosti – České dominikánské provincie. Doplňují ji i obrazy jejího muže, akademického malíře Jiřího Mareše. Součástí výstavy byl také křest nové knihy s názvem Míla Doleželová.

Autorka milovníkům umění po sobě zanechala obsažné dílo sestávající z fresek a množství olejomaleb, kreseb a grafik. Ve svých dílech se kromě biblických a náboženských motivů věnovala životu Romů. Inspirovala se též byzantskými ikonami a orientálním uměním.

Typické jsou pro postavy na jejích obrazech velké a často smutné oči. I proto se jí přezdívalo „Malířka velkých očí“.

Známé jsou i její ilustrace k Příběhům dávné Indie a k cikánským pohádkám, které vyšly pod názvem Zpívající housle. Jedna z jejích fresek s názvem Láska a milosrdenství, je například stále k vidění ve vnitřních prostorách lékárny na Masarykově náměstí v Jihlavě.

Velkou část života prožila na Vysočině, kde v roce 1993 zemřela. Pobývala a tvořila i v Jihlávce, Klatovci a nakonec v Telči. Na domě 27 v Palackého ulici v Telči je umístěna pamětní deska upomínající jak Mílu Doleželovou, tak jejího muže Jiřího Mareše.

Kniha popisuje i vztah umělkyně k Romům

O jejím životě a tvorbě pojednává nová kniha, kterou ke 100. výročí jejího narození vydalo Nakladatelství Munipress Masarykovy univerzity. „Kniha přináší nový, objevný pohled na tvorbu malířky Míly Doleželové. Ohlas jejího díla přesáhl hranice Evropy, zvláštní oblibu si získala ve Spojených státech a Mexiku, kde byly vystaveny a našly své adresáty desítky jejích obrazů ,“ řekla ředitelka univerzitního nakladatelství Alena Mizerová.

Texty a obrazové kalendárium jejího života a díla doprovází na 188 stránkách knihy téměř tři sta reprodukcí obrazů, fotografií a dokumentů. Zcela poprvé jsou v knize otištěny i reprodukce ze sbírek muzeí, galerií i soukromých archivů.

Zároveň je to teprve druhá publikace, která Mílu Doleželovou přibližuje. „Tentokrát to není text jenom životopisný. Je tam i kapitola, která popisuje její vztah k Romům. Autorkou této části je ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová,“ popsal Jaroslav Makovec, ředitel Univerzitního centra Telč.

K dalším autorům patří Markéta Bártová a kapitolu, která přibližuje křesťanská témata v tvorbě Míly Doleželové, napsal Tomáš Mazač. Kniha vyšla nákladem 600 kusů a k dispozici bude do vyprodání zásob.

Její expozice se otevře i v univerzitním centru

Na letošní výstavu bude v příštím roce navazovat otevření stálé expozice autorčiny tvorby v Univerzitním centru v Telči. To ve spolupráci s Muzeem romské kultury Brno a norskou nadací Romano Kher získalo grant z norských fondů, díky kterému bude v Telči vybudována stálá expozice děl této akademické malířky.

„Expozici plánujeme otevřít v roce 2023, kdy si připomeneme 30. výročí jejího úmrtí. Z grantu, který podala Masarykova univerzita, jsme získali částku přesahující šest milionů korun,“ dodal Jaroslav Makovec.

Nová expozice počítá se zápůjčkou více než 170 obrazů a kreseb malířky Míly Doleželové od vlastníků obrazů – České dominikánské provincie. „Touto zápůjčkou se naplnila naše dlouholetá snaha o návrat malířky Míly Doleželové a jejího manžela Jiřího Mareše do Telče s perspektivou stálé expozice. Domníváme se, že Univerzitní centrum Telč je vhodným partnerem tohoto projektu, jak z hlediska podpory vzdělanosti a kultury, tak z hlediska umístění depozitáře i stálé expozice v prostředí bývalé jezuitské koleje,“ podotýká syndik dominikánů Martin Dvořák.

Stálá expozice má být vybudována spolu se dvěma ateliéry. Vzniknout má prostor pro další akce a aktivity. Podle Makovce budou zaměřeny na volnočasové a vzdělávací aktivity žáků a studentů a také pro širokou veřejnost.