iDNES.cz

Ranským polesím vede unikátní naučná stezka, je ideální i pro cyklisty

  16:44
Na Havlíčkobrodsku se otevřela nová naučná stezka. Za přispění okolních obcí ji vytvořil Spolek obcí Podoubraví. Extra dlouhá stezka provede turisty Ranským polesím. Zájemce zavede do hlubokých lesů i k jezírkům. Vedle turistů je vhodná i pro cyklisty.

Ranské polesí je jedinečnou lokalitou jižně od Ždírce nad Doubravou a Krucemburku na Havlíčkobrodsku. Zalesněná kopcovitá krajina protkaná množstvím zpevněných cest sem láká turisty už dlouho, a to jak pěší, tak cyklisty.

Ovšem dosud byli lidé odkázáni jen na sebe a svá vlastní zjištění - kolem čeho zajímavého právě prochází, co v jednotlivých lokalitách roste, jací živočichové tu žijí, ale i třeba jakou historii místa skrývají, se přímo v přírodě příliš nedozvěděli.

Až do nynějška. Před několika dny se všem zájemcům otevřela naučná stezka Ranské polesí, která je po nejvýznamnějších bodech celé oblasti provede. „Nabízí průřez toho nejzajímavějšího z přírodních krás, ale i z historie a zdejší kultury,“ říká o ní starosta Krucemburku Otto Kohout.

Stezka začíná ve Ždírci nad Doubravou. Měří bezmála dvacet kilometrů, takže jde spíše o celodenní výlet. Na své trase překonává zhruba 200 výškových metrů a obsahuje osm zastavení s informačními tabulemi.

Stezku lze absolvovat i postupně po částech

Tak dlouhá naučná stezka je výjimečná a ne všichni ji dokážou zdolat celou. Je možné si ji zkrátit. V tom případě však turisté přijdou třeba o Ranská jezírka, která patří k tomu nejzajímavějšímu na celé trase, ale jsou nejdál od výchozího bodu.

Stezku lze proto absolvovat i postupně. „Třeba tak, že dojedeme k Pobočnému rybníku a projdeme jen lesní část trasy okolo Ranských jezírek k Ranskému rybníku a odtud se vrátíme zpět k Pobočnému rybníku. Tato trasa měří necelých dvanáct kilometrů. Ale samozřejmě jsou i další alternativy,“ píšou autoři stezky v tištěném průvodci.

Ranské polesí je totiž svým způsobem unikátní. Zdejšími lesy rozprostírajícími se na velké ploše vede množství vyasfaltovaných cest. Běžná vozidla na ně nemohou, slouží jen správcům lesa. Při pěkném počasí jsou proto oblíbeným cílem pěších turistů, ale i cyklistů.

„Ano, naučná stezka je více než vhodná i pro cyklisty. Celá vede po zpevněných cestách a cyklostezkách. Na kolo je ideální,“ zdůrazňuje krucemburský starosta. A právě po síti těchto cest se dá putování případně zkrátit.

Trasa turisty provede i největším bledulištěm

Po cyklostezce vede trasa hned ze Ždírce nad Doubravou. Podél hlavní silnice se lidé dostanou do Nového Ranska. V něm se dozvědí mnohé o hamernictví, hutnictví i zdejších železárnách. Cesta pak odbočuje k Pobočnému rybníku a odtud už se vydává do hlubokých lesů.

Turisty zde provede i vyhlášeným bledulištěm, kam se na jaře za statisíci rozkvetlých bledulí sjíždějí davy lidí. „Začíná zde území s nejrozsáhlejším výskytem populace bledule jarní na Českomoravské vrchovině,“ píše se na zdejší informační tabuli.

Další kilometry zájemce seznámí s chráněnými stromy nejen zdejší lokality, ale celého širokého okolí, s činností Lesního družstva obcí Přibyslav, jež zdejší lesy spravuje a rovněž se na vybudování stezky podílelo, nebo třeba s dějinami zpracování rud na Starém Ransku.

Z hlubokých lesů se turista dostane u rybníka Řeka. Dojde či dojede do Krucemburku a odtud po další cyklostezce zpět do Ždírce.

Naučná stezka byla budována s výrazným přispěním dotace od Kraje Vysočina. Významnou měrou ale přispělo i lesní družstvo a Ždírec i Krucemburk. „Dodávali jsme fotografie, dokumenty i další fakta,“ poznamenal starosta Otto Kohout.

zpět na článek