iDNES.cz

Žďárské vrchy nabízejí svou luční směs, sběrači pro ni vyrazí do terénu

  16:14
Pestrobarevných luk, kde se střídají různé druhy trav s kopretinami, květy jetele a rdesna, chrpami či fialovými zvonky, může na Vysočině přibývat. Již třetím rokem vzniká speciální semenná směs, jež umožní zájemcům z řad zemědělců, krajů a měst výsadbu těchto lučních ploch typických pro Žďárské vrchy.

Mezi rostliny, jejichž semena bude obsahovat připravovaná luční směs, patří například bika ladní. | foto: Archiv Sdružení Krajina

Směs vyvíjí a připravuje Sdružení Krajina z Počítek na Žďársku společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK) a firmou Agrostis. Na spolupráci se podílí rovněž město Žďár nad Sázavou a Kraj Vysočina. Právě tyto samosprávy by mohly v budoucnu využít semena na osetí některých svých ploch.

„Poptávka po osivu v tuto chvíli převyšuje nabídku. Zatím se sice při její přípravě neobejdeme bez grantů, ale věříme, že v budoucnu se směs dobře uplatní na běžném trhu,“ konstatoval Tomáš Blažek ze Sdružení Krajina.

Do letního sběru semen se zapojují nejen členové spolku, ale i sběrači z řad veřejnosti. K těm zkušeným, co vybrané druhy rostlin shromažďovali už minulá léta, se letos mohli hlásit i noví zájemci.

„Několik nováčků již máme zaregistrovaných, lidi toto téma zaujalo. V červnu proběhne se všemi informační schůzka, kde si mimo jiné vysvětlíme, jak při sběru postupovat, a které rostliny a kde se budou sbírat,“ popsal Blažek.

Sbírá se v konkrétních oblastech i časech

Směs, jež prochází hodnocením botaniků AOPK, by měla obsahovat patnáct druhů regionálních bylin a dvě regionální trávy. Dále pak devět druhů trav a tři druhy jetelovin českých odrůd používaných v běžně dostupných komerčních směsích. Výroba je v režii firmy Agrostis, která zpracovává nasbíraná semena a míchá finální produkt.

Nadšenci se letos budou opět věnovat sběru ve vytipovaných oblastech. Na místo musejí vyrazit vždy v daném, často poměrně krátkém období, kdy jednotlivé rostliny mají semena akorát tak zralá ke sběru.

„Vysočina je naštěstí specifická tím, že tu máme ve volné krajině poměrně dost zdrojových ploch, kde se požadované rostliny běžně vyskytují,“ přiblížil Blažek.

Jako zdroj semen ale poslouží i takzvané matečnice, tedy místa, kde byly určené druhy vysazeny a nyní již mají produkovat semena. Výnosy následně ukážou, které zdroje osiva jsou výhodnější.

zpět na článek