Teplárny v Novém Městě mění plyn za olej, alespoň rok udrží nižší ceny

  14:12
Snaha udržet ceny v dosavadní výši 1 100 korun za gigajoule (GJ), vedla Novoměstskou teplárenskou ke změně paliva. V současné době se již vše připravuje na přechod od plynu k oleji, jehož odběr má firma zajištěný z Německa. Změna je jen dočasná, pomůže hlavně k překlenutí nadcházející topné sezony.

„V teplárnách na mnoha místech v České republice jsou už dnes ceny za plyn klidně i na částkách kolem 2 500 korun za GJ. To by ale tady u nás nebyla velká část lidí vůbec schopná finančně zvládnout,“ popsal důvody Ondřej Pekárek, předseda představenstva Novoměstské plynárenské.

Společnost dodává teplo především do zhruba pěti desítek bytových domů ve městě, zásobuje jím ale také kolem třiceti rodinných domků a řadu městských budov - školy základní i mateřské, sportovní halu nebo bazén. V součtu jde o přibližně polovinu desetitisícového města. Ještě minulý rok tam lidé za vytápění platili 455 korun s DPH za GJ.

„Taková cena tady byla nastavená skoro deset let bez jakékoliv změny, nezvyšovala se ani o inflaci. Byly jsme jedna z nejlevnějších, ne-li úplně nejlevnější plynová kotelna v České republice. Právě kvůli tomu byl ostatně ten letošní procentuální nárůst ceny tak výrazný,“ přiblížil Pekárek.

Minulý rok pořizovala firma plyn za sumu, která byla skoro čtyřnásobně vyšší než o jeden a půl roku dříve; a od té doby potom stoupla ještě zhruba čtyřikrát.

Požadavek města mnohé způsoby vyřadil

Pro koncové odběratele cena za plyn narostla letos na přibližně dvojnásobek - tedy na 1 100 korun za GJ, což samozřejmě vzbudilo u obyvatel i vedení města obavy z dalšího cenového vývoje.

„Na druhou stranu částku 1 100 korun za GJ stále držíme na této relativně snesitelné hranici, během roku jsme cenu už dále nezvedali a věříme, že k tomu v dohledné době ani nedojde,“ konstatoval Pekárek. Aby to však bylo možné, musela společnost najít levnější palivo. A své požadavky k jeho výběru měla rovněž novoměstská radnice.

„Trvali jsme na tom, aby emise nebyly vyšší, než když se spaluje zemní plyn. A jelikož jsou při spalování plynu emise v podstatě nulové, tak nebylo pro firmu shánění vhodného alternativního paliva úplné jednoduché. Měla hned několik možností, ale právě tento náš požadavek některé z nich vyřadil. Jsme ale rádi, že se vyhovující palivo nakonec podařilo nalézt,“ uvedl Michal Šmarda, starosta Nového Města na Moravě.

Vybraný olej je bezsirnatý, takže jsou emise vzniklé spalováním srovnatelné s plynem. Novoměstská teplárenská jej bude získávat od německé firmy, která palivo vyrábí recyklací již použitých olejů. Do města bude komodita dovážena v cisternách. „V součtu by se mělo jednat o přibližně sedmdesát cisteren ročně,“ nastínil Pekárek.

Změna technologií nebude až tak nutná

Společnost využije ke spalování nového paliva ve velké míře technologie, jež má aktuálně k dispozici. „Nějaké dílčí úpravy ale pochopitelně budou potřeba. Mimo jiné si musíme buď pronajmout, nebo zakoupit nádrže na olej, také je nutné zajistit nové hořáky,“ popsal investice za zhruba miliony korun předseda představenstva.

Nové Město chce jít i cestou fotovoltaiky

Kromě zavedení alternativního paliva v Novoměstské teplárenské, což má alespoň dočasně zamezit prudkému nárůstu cen za vytápění domů, plánuje město i vlastní energetická opatření.

„Teď řešíme možnosti využití fotovoltaiky, kterou chceme umístit na střechy městských budov. Prvními objekty budou Novoměstské sociální služby, 2. základní škola Leandra Čecha a Městské lázně,“ informoval novoměstský starosta Michal Šmarda.

Střechy vybraných nemovitostí čeká ještě statické posouzení, následně rozhodnutí o vhodném řešení instalace a stavební povolení. „Takže cesta dlouhá, ale pracujeme na tom,“ podotkl starosta Šmarda.

Na nové palivo by se podle jeho slov mohlo přejít od ledna příštího roku. „O zprovoznění se ale budeme snažit už během nadcházejícího podzimu, aby byly technologie k dispozici v případě nějakého nenadálého výpadku plynu pro celou zemi, nebo pro případ, že by toto palivo vycházelo cenově výhodněji než plyn, který máme již nakoupený pro letošní rok,“ popsal Pekárek.

Přechod ke spalování oleje totiž není definitivní nebo nutně dlouhodobá změna. „Řešení, které Novoměstská teplárenská zvolila, umožňuje poměrně rychle přecházet z jednoho paliva na druhé, podle jejich aktuální dostupnosti a vývoje cen,“ vysvětlil Michal Šmarda.

Pro vedení města je podle něj hlavně důležité, že se našlo východisko pro obyvatele, kteří jsou teplem z kotelny zásobováni, a není pro ně rozhodně myslitelné, aby se cena nadále zvyšovala. Případný růst cen by se navíc dotkl rovněž městského rozpočtu.

„Nemyslím tím jenom vyšší náklady za teplo v našich městských budovách, co jsou na síť napojené, ale i případné příspěvky a kompenzace lidem, kteří by vyšší částky za plyn už nebyli schopni hradit,“ dodal starosta.

Přechod na spalování oleje je podle Novoměstské teplárenské opatřením pouze přechodným. „U toho stále hledáme ještě nějaké dlouhodobé, koncepční a moderní řešení pro celé město, nejen pro naše odběratele na tuto topnou sezonu,“ podotkl Ondřej Pekárek.