Technici i školy tvoří ochranné štíty na 3D tiskárnách, nemocnici nadchli

  14:08
Fanoušci moderních technologií nasadili do boje proti koronaviru 3D tiskárny. Jedním z dobrovolníků je Václav Černík. Učitel ze Žďáru nad Sázavou se zapojil do komunity lidí, kteří tisknou čelenky, z nichž se kompletují ochranné štíty pro zdravotníky.

Žďárský učitel a skaut Václav Černík (v zelené mikině) tvoří čelenky k obličejovým štítům na dvou 3D tiskárnách. Jedna zvládne za zhruba pět a čtvrt hodiny vyprodukovat čtyři kusy naráz. Náklady na jeden štít vyjdou na přibližně 20 korun. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Je to potřeba. Nemáme šicí stroje, ale 3D tiskárny,“ usmívá se muž, který učí matematiku, informatiku a zeměpis na žďárském gymnáziu.

Jde o levnou a efektivní pomoc. A navíc se rychle šíří dál!

„Tento 3D model čelenky vymyslel Josef Průša,“ odkazuje Václav Černík na úspěšného vývojáře a nepsaného krále 3D tiskařů, mimochodem rodáka z Havlíčkova Brodu. „Geniálně navrhl design, čelenka je lehká, funkční a ohebná,“ dodává.

Josef Průša, který v pražských Holešovicích nasadil do procesu sto svých strojů, poskytl svůj model zdarma. Tím se pomoc začala lavinovitě šířit dál a vznikla z toho široká iniciativa.

Václav Černík využívá aktuálně dvě 3D tiskárny: jednu školní, kterou si loni sestavili studenti, a druhý stroj patřící skautům. Sídlo kvůli zjednodušení přenesl ze školy do skautské základny na Farských humnech. A koncem pracovního týdne rozjel po nezbytném testování tisk naplno.

Největší potíž bylo vystát frontu v galanterii

Stroje nezahálí ani v noci. „Ve čtvrtek v deset večer jsem tiskárny nastavil a zhruba ve tři ráno cyklus skončil,“ líčí. Ráno hned nastavil další.

Na jedné tiskárně vznikají současně čtyři čelenky. Na jednu je potřeba asi 25 gramů materiálu. „Výroba štítu vyjde zhruba na 20 korun,“ počítá náklady Černík.

Do fólie, které dostali darem, pak stačí obyčejnou kancelářskou děrovačkou udělat čtyři otvory a dva rohy zaoblit. A nakonec přidělat gumičku. „Vystát frontu v galanterii, to byla asi největší potíž,“ glosuje.

S kompletací pomohli členové mládežnické organizace Duha AZ.

Ochranné štíty využije novoměstská nemocnice. Její mluvčí Tamara Pecková si v pátek ráno odvážela prvních třicet kusů. „Dnes jsme nemocnici odeslali dalších čtyřicet, zbytek šel na polikliniku, na záchranku, zubařům, pediatrům a dalším zdravotníkům,“ sečetl Václav Černík v pondělí odpoledne.

Tou dobou měli žďárští tiskaři, kterých se do akce zatím zapojilo sedmnáct s třiadvaceti tiskárnami, hotových přes 330 štítů. Brzy zřejmě přejdou na novou verzi, která sice trvá déle, ale je pro zdravotníky vhodnější na nošení.

Přidávají se další nadšenci i technické školy

„Za tu exponovanou dobu jsem neviděla naši epidemiologickou sestru tak rozradostněnou jako v situaci, když jsem jí řekla tu zprávu (o štítech, pozn. red.),“ vyzdvihla mluvčí. „Na zdravotníky ta situace opravdu dopadá, obzvláště na epidemiology a infektology, kteří promýšlí různé scénáře,“ dodává.

Takové ochranné prostředky podle ní dosud nikde nebyly k dispozici. Zdravotníci je využijí v neinfikované části nebo je v případě hospitalizace pacienta s koronavirem nasadí přímo v infikovaných prostorách. Je totiž důležité chránit si také oči. Ať už brýlemi, nebo právě obličejovými štíty.

Komunita tiskařů se postupně rozrůstá, jen ve Žďáře už má kolem dvaceti členů. Například v pátek ráno se ve dveřích Vodárny objevil pan Jaroslav, který přinesl sedm hotových čelenek. „Mám doma 3D tiskárnu, přidal jsem se do skupiny, hned jak to šlo,“ řekl.

Během pátku se přidalo žďárské Biskupské gymnázium i novoměstské gymnázium. Krajská radní pro školství Jana Fialová už oslovila také krajem zřizované technické školy v Třebíči, Jihlavě a Pelhřimově. Pomoc by se mohla zadrhnout jen kvůli nedostatku vstupního materiálu.

Autor: