Izraelská choreografka prezentuje zralá těla, roztančí ženy z Vysočiny

  9:38
S několikaměsíčním předstihem běží přípravy unikátního představení, které bude součástí KoresponDance, mezinárodního festivalu tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Tradiční červencovou akci, konanou ve Žďáře, obohatí vystoupení seniorek z Vysočiny pod vedením izraelské choreografky.

Konečná podoba vystoupení, jež zájemci uvidí v létě na festivalu KoresponDance, bude kombinací nápadů samotných účastnic a izraelské choreografky, lektorky a tanečnice Galit Liss. | foto: Alena Češková

Aktivní návštěvnice volnočasových SeniorPointů v kraji se připravují pod vedením izraelské choreografky, lektorky a tanečnice Galit Liss. Jedna z klíčových umělkyň festivalu se ve své tvorbě věnuje práci se staršími ženami, jež nejsou profesionální tanečnice.

„Posledních 15 let pracuje na prezentaci zralého těla na současné taneční scéně a upozorňuje na problematiku seniorů ve veřejné agendě. Její představení byla uvedena na festivalech v Izraeli i v zahraničí, během let si vytvořila vlastní metodologii a založila svoji pohybovou školu Gila,“ popsala manažerka projektu Eva Dryjová.

Galit Liss zavítala v uplynulých dnech na zámek ve Žďáře nad Sázavou, aby se blíže seznámila se zhruba patnácti zapojenými ženami a začaly společně vytvářet podobu vystoupení.

„Ze skupiny, co tu vzniká, mám skvělé pocity, dámy jsou úžasné a krásné. A pro mě je projekt s českými ženami zcela nová zkušenost, setkání s další kulturní a sociální realitou,“ řekla Galit Liss.

Stárnutí nebylo ve světě populární téma

Při svém žďárském pobytu se skupinou intenzivně pracovala tři dny, ale zdůrazňuje, že na samotnou tvorbu choreografie je zatím brzy. Finální podoba představení, stejně jako třeba hudba, totiž dána není – utvářet se bude kombinací nápadů účastnic a Galit Liss přímo na místě. Záleží na každé z žen, jakým způsobem se zapojí.

„Poznávám jejich příběhy, sbližujeme se. Snažím se také, aby ženy postupně dokázaly být v souladu se svým tělem, cítily se v něm pohodlně; hledám i jejich pohybový potenciál,“ přiblížila choreografka s tím, že setkání, včetně pohybové průpravy, budou teď pravidelně probíhat online. Spolupráci završí letní předfestivalové zkoušení. Objeví-li se ještě další zájemkyně o účast, mají v projektu dveře dokořán.

Stárnutí je dle Galit Liss celkově ve světě stále nepopulární téma, byť se řada zemí postupně snaží jej otevírat. „Když jsem před patnácti lety začínala, nebyly mé projekty veřejností dobře přijímány - lidé říkali, že se nechtějí dívat na to, jak stará těla tančí. Poslední dobou cítím, že se situace začíná lepšit. A právě umění má podle mě být tím vhodným prostředkem, jak pohled veřejnosti na stárnutí a tuto sociální problematiku obecně změnit,“ zdůraznila umělkyně.

Do festivalu se zapojí i pracovníci Tokozu

Že jde o aktuální téma, potvrzuje i Marie Kinsky, ředitelka Centra choreografického rozvoje SE. S. TA, jež za pořádáním KoresponDance stojí. „S dámami ze SeniorPointů jsme v době před covidem dělali již dva projekty – a všechny měly ovace ve stoje,“ dodala Kinsky.

Vystoupení seniorek není jediné zapojení místních lidí do programu KoresponDance. Jedním z témat je i tanec ve funkčních firmách přibližující jejich prostředí, činnost i produkty.

„Ve Žďáře na něm spolupracujeme s podnikem Tokoz. Zapojí se jeho zaměstnanci i zahraniční umělci,“ popsala Kinsky. Cílem vystoupení, jež připraví australský choreograf a tanečník James Batchelor, je ukázat, že tanec se opravdu hodí pro každého, a také pomoci zaměstnancům firmy vidět jejich práci a její výsledky v trochu jiném světle.