iDNES.cz

Hygienici našli na táborech na Vysočině 13 závad, žádný ale neuzavřeli

  12:04
Nevyhovující hygienické limity pro pitnou vodu, chybějící nepropustné podložky u matrací a absence zábran u patrových postelí. To byly nejčastější závady, jež objevili krajští hygienici při kontrolách letních dětských táborů na Vysočině. Žádný tábor však nemuseli uzavřít.

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Již před prázdninami avizovala krajská hygienická stanice, že se chystá na jejich pravidelné kontroly. Během července stačili hygienici zkontrolovat 78 z 274 hlášených zotavovacích akcí pro děti a uskutečnili také šest kontrol stravovacích provozů. Pokračovat v tom chtějí i v srpnu.

Výsledky šetření jsou celkem uspokojivé v tom smyslu, že hygienici nemuseli žádný z kontrolovaných táborů uzavřít. „Neřešili jsme ani případ epidemie, evakuaci, ani jinou mimořádnou událost,“ informovala Jana Böhmová, mluvčí Krajské hygienické stanice v Jihlavě.

Kontroloři nicméně odhalili celkem třináct pochybení. V posledním červencovém týdnu například hygienici na jednom z táborů na Žďársku objevili, že k čištění zubů i k pití používali táborníci vodu z vrtu, u níž chyběl laboratorní rozbor kvality. V oznámení bylo navíc uvedeno, že voda bude dovážena z obecního veřejného vodovodu.

„Vedoucí tábora se mylně domníval, že z vrtu byl proveden laboratorní rozbor kvality vody. Ten ale nebyl k dispozici. Do konce tábora již musela být používána pouze pitná voda dovážená z obecního hydrantu. Provozovateli tábora bude uložena sankce,“ přiblížila Kamila Hodačová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých.

Problémy s vodou byly i v dalších dvou případech z posledního týdne. Tentokrát na Jihlavsku. Vzorky ze studní, které sloužily jako zdroj pitné vody, nevyhověly hygienickým limitům a v obou případech hygienici vodu ze studny zakázali používat. Vedení tábora proto muselo pro děti zajistit náhradní zdroj pitné vody.

Několik problémů při ubytování

V předcházejících týdnech zjistily kontroly také pochybení v podmínkách zajišťující osobní hygienu dětí. „Ve dvou táborech jsme zjistili, že v areálu nebyl dostatečný počet výtokových kohoutů s přívodem tekoucí vody,“ popsala některé závady Hodačová.

Kontroloři z krajské hygienické stanice našli také několik závad při ubytování. „Například chyběly zábrany u patrových lůžek, takže dětem v noci hrozí pád. U horních postelí musejí rovněž být pod matracemi umístěny nepropustné podložky, které brání padání nečistot a případnému protečení tekutin na spodní postele. Stejně tak je nutné matrace udržovat v čistotě a suchu - i toto pochybení jsme v jednom případě kontrolou odhalili,“ řekla ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých.

V klasických táborových kuchyních, které vaří jen pro daný tábor, hygienici pochybení nenašli, ale objevili je ve dvou provozech, jež jídlo pro táborníky dodávají či vaří pro velký počet dětí. „Nebyly například zajištěny podmínky k očistě rukou kuchyňského personálu. Nalezeny byly i prošlé potraviny, které jsme nařídili zlikvidovat,“ doplnila Hodačová.

V souvislosti s letními tábory a přicházející další vlnou tropických teplot, kdy dětem hrozí úpal či úžeh, apelují hygienici na organizátory táborů, aby ve zvýšené míře dbali na pitný režim dětí. „Dále by se děti měly zdržovat ve stínu. Je třeba naplánovat spíše klidové aktivity a dětský organismus nepřetěžovat. Je také vhodné děti v průběhu dne ochladit při hrátkách s vodou,“ doporučuje Kamila Hodačová.

Kromě toho zdůraznila, že při vysokých teplotách je rovněž důležité dbát na správné ukládání potravin v lednicích, aby se nekazily a snížilo se riziko nákaz.

zpět na článek