iDNES.cz

Evropský strom roku může růst už 500 let, ukázal průzkum strážkyně Chudobína

  8:42
Královna nebo strážkyně zatopeného údolí, jak se přezdívá Chudobínské borovici, se těší dobrému zdraví. Může být dokonce starší než dosud uváděných 300 až 350 let. Ikonický solitér, ověnčený letos titulem Evropský strom roku, prozkoumal odborník. Jeho věk odhaduje na půl tisíciletí.

Borovice roste na skalnatém ostrohu levého břehu Vírské nádrže u zatopené obce Chudobín možná už půl tisíciletí.. | foto: Marek Olbrzymek

Stáří a přesný zdravotní stav Chudobínské borovice - rostoucí na skále v ochranném pásmu vírské nádrže na Bystřicku - byl podle státního podniku Povodí Moravy doposud jen odhadován.

„Všechny dosavadní průzkumy byly spíše zběžného charakteru bez přístrojové diagnostiky, což snižuje jejich přesnost. Abychom mohli i do budoucna dopřát Chudobínské borovici co nejlepší péči, chtěli jsme zjistit podrobné informace o jejím zdravotním stavu,“ vysvětluje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Právě státní podnik přehradu na řece Svratce spravuje. Povodí oslovilo jednoho z předních českých dendrologů, který se specializuje na hodnocení stavu a ochranu stromů.

„Už z fotografií jsem předběžně odhadoval, že strom bude na svůj věk v dobrém zdravotním stavu. Po převozu na místo jsem provedl prověření stavu kmene metodou akustické tomografie a 3D scan s vyhodnocením rozsahu biomechanického namáhání. Strom je v dobrém zdravotním stavu, na skále se mu daří. Uvnitř kmene má dutinu, která je však u takto starých stromů běžná,“ popisuje Jaroslav Kolařík ze společnosti Safe Trees, jež se specializuje na oblast ochrany přírody.

Staří stromu dendrolog odhaduje až na 500 let. Právě diagnostikovaná dutina však znemožňuje přesné určení stáří stromu.

Neopatrné přiblížení ke skále může poničit kořeny

Jiná čísla jsou ovšem změřitelná velice přesně. Borovice, která zdálky připomíná bonsaj, je podle měření vysoká 13 metrů, její kmen má obvod 188 centimetrů a v průměru měří 60 centimetrů. Zvláštní esovitý tvar borovice vypovídá o dlouholetém přizpůsobování se vnějším podmínkám, jako je například pohyb podloží či proudění větru.

Dendrolog se zaměřil také na silné kořeny, které obepínají skálu. „Neopatrným přiblížením se ke stromu může dojít k poškození kořenů, které se nacházejí na povrchu skály, proto je určitě dobře, že ke stromu platí zákaz vstupu. Při správné péči tu tato krásná borovice může ještě stovky let stát,“ říká Jaroslav Kolařík.

Podrobné informace o zdravotním stavu budou známy v polovině srpna po vyhodnocení dat z tomografu a 3D scanu.

Zpráva, že se chudobínské královně daří, udělala radost i Milanu Peňázovi. Právě tento uznávaný ichtyolog a chalupář z nedalekého Dalečína je hlavním propagátorem borovice a se svými přáteli ji do soutěže přihlásil.

„Nechali jsme si před třemi roky udělat znalecký posudek od docenta Luboše Úradníčka z Mendelovy univerzity, i když to po nás v propozicích ankety nikdo nechtěl. Ten stáří borovice odhadl na 300 až 350 let,“ připomíná Peňáz.

Chudobínská borovice na Žďársku, strom roku 2020:

6. února 2020

Autor:
zpět na článek