iDNES.cz

Bývalý tajemník žaluje Žďár za usnesení radních, že byl nekompetentní

  17:14
Soud bude řešit vztahy mezi politiky na radnici ve Žďáru nad Sázavou. Bývalý tajemník městského úřadu Jan Havlík, který je nyní opozičním zastupitelem, podal žalobu kvůli usnesení městské rady, která jej před rokem zkritizovala. Havlík nyní podal na město žalobu na ochranu osobnosti.

Zastupitelé se sporem zabývali na svém posledním zasedání. Jednali o možnosti vyplatit Havlíkovi 200 tisíc korun jako kompenzaci za nemajetkovou újmu. Nakonec to odmítli a pověřili starostu města Martina Mrkose (Žďár - živé město), aby hájil zájmy města před okresním soudem. Jako právník bude radnici zastupovat žďárský advokát Luboš Kliment.

„Dostáváme se do absurdní situace, kterou tento jednací sál asi ještě nepamatuje. Jan Havlík, zastupitel města, žaluje město Žďár nad Sázavou, jehož nejvyšším orgánem je právě zastupitelstvo, tedy i on sám,“ uvedl na zasedání zastupitel Radek Černý (ODS).

V žalobě se extajemník ohradil proti usnesení radních z 28. ledna loňského roku, které zní: „Rada města ukládá představitelům města řešit nekompetentní jednání tajemníka Jana Havlíka, s cílem zamezení vzniku škod.“

Toto tvrzení je podle někdejšího šéfa městského úřadu nepravdivé a poškozuje ho nejen v očích veřejnosti, ale působí mu i problémy s pracovním uplatněním a v soukromém životě. Na údajné nekompetentní jednání jej prý nikdo z vedení Žďáru neupozornil, natož v době, kdy by bylo aktuální.

Získat vysvětlení se pokoušel marně, u soudu žádá satisfakci

„Po roce a třech marných pokusech o vysvětlení, jednání nebo mimosoudní dohodu bez nákladů pro mne i pro město mi nezbylo nic jiného než hájit svoji poškozenou pověst. A žádat satisfakci před soudem,“ řekl Havlík.

„Mrzí mne, že jsem z procesních důvodů nemohl žalovat osm radních, kteří přijali napadené usnesení, ale město. To město, pro něž dvaadvacet let pracuji a které mám rád,“ dodal opoziční zastupitel.

Vzhledem k probíhajícímu soudnímu řízení o tématu již nechtěl více diskutovat. Podrobněji jej míní okomentovat až u soudu. Hlasování se zdržel, neboť se jej osobně týkalo, a v průběhu probírání tohoto bodu opustil zasedací místnost.

Nulování přesčasů i vulgární příspěvek na webové dotazovně

Zastupitelstvo si pak vyslechlo hned několik důvodů, proč rada zmiňované usnesení přijala.

Jedním z nich měl být například ústní pokyn z roku 2017, aby vedoucí pracovníci úřadu sobě a svým podřízeným nulovali v elektronické evidenci přesčasové hodiny.

„Tím se ztrácela kontrola nad tím, kolik hodin byli zaměstnanci na pracovišti, jaká byla jejich pracovní doba a jaký čas skutečně odpracovali,“ popsal místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).

Na ustavujícím zastupitelstvu 2. listopadu 2018 byl podle jeho slov Jan Havlík jakožto zástupce politického uskupení Změna 2018, které získalo ve vedení města čtyři zastupitelské mandáty, rovněž navržen do funkce předsedy finančního výboru.

„Tuto nabídku přijal, ačkoliv ještě stále zastával funkci tajemníka, což je v rozporu se zákonem o obcích,“ pokračoval Klement.

K usnesení o nekompetentnosti Havlíka vedla prý radní rovněž situace v městské dotazovně, kam mohou občané zasílat své otázky a podněty.

„Tam Jan Havlík jako její administrátor z roku 2017 nejenže zveřejnil příspěvek pisatele, který zcela porušoval pravidla dotazovny - měl urážlivý a vulgární charakter - ale dokonce na něj i reagoval a jeho odpověď byla evidentně politická,“ tvrdí místostarostka Ludmila Řezníčková (ANO) s tím, že takovým jednáním tehdejší tajemník porušil nejen kodex úřadu, ale i některé zákony, například zákon o úřednících.

Původní vedení bývalého tajemníka hájí. Byl nejlepší, tvrdí

Na zasedání zastupitelstva však zazněly také hlasy na Havlíkovu obhajobu.

„Nevím, jak by mohl být nekompetentní někdo, kdo takto vytáhl úřad nahoru. Za vedení Jana Havlíka byl několik let městský úřad hodnocen jako nejpřívětivější v Kraji Vysočina a pravidelně se umisťoval mezi nejlepšími úřady v celé republice. A mohu zodpovědně říci, že když jsem já dlouhá léta na radnici v pozici starosty a poté místostarosty působil, nemohl jsem si přát lepší tým a podporu, než jaká tu byla za tajemníka Jana Havlíka,“ řekl zastupitel a Havlíkův spolustraník Jaromír Brychta (Změna 2018).

Zastupitelka Dagmar Zvěřinová (ČSSD), někdejší starostka, vyzývala kolegy ke společnému jednání, hledání kompromisu a vyřízení věcí bez soudních tahanic. Ale neuspěla.

Havlík, který jako tajemník žďárské radnice působil v letech 1997 až 2019, se předloni stal lídrem sdružení Změna 2018. To v komunálních volbách získalo čtyři mandáty v zastupitelstvu a skončilo v opozici. Kvůli takzvané neslučitelnosti funkcí si Havlík musel zvolit, dá-li přednost komunální politice, nebo zůstane v čele úřadu.

Na post tajemníka rezignoval v listopadu 2018, s platností k poslednímu lednu loňského roku. Od prosince do půlky února však byl na neschopence. Tu sice řádně ukončil, podle vedení města však následně nedostatečně komunikoval o dalším postupu při čerpání volna.

K potížím v komunikaci na úřadě už ale mělo podle zástupců koalice docházet po změně vedení v roce 2014, kdy se do čela města dostalo uskupení Žďár - živé město. Podle tehdejšího starosty Zdeňka Navrátila spolupráce nefungovala už tehdy dobře a neměl pocit, že by se o vedení úřadu mohl opřít.

zpět na článek