iDNES.cz

Jmenováním Vesecké zneužila Vitásková pravomoci, soud zopakoval podmínku

  11:50
Jihlavský soud opět uložil bývalé předsedkyni Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové za zneužití pravomoci podmíněný trest dva roky s odkladem na 30 měsíců. Zopakoval loňský verdikt zrušený později odvolacím soudem. Soudce mimo jiné uvedl, že nové dokazování nepřineslo žádný posun.

Alena Vitásková při jednom z dřívějších jednání u okresního soudu v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Alena Vitásková podle obžaloby zneužila své pravomoci, když jmenovala místopředsedkyní úřadu bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Ta měla na starosti legislativně správní sekci úřadu.

Její jmenování do funkce bylo podle rozhodnutí soudu v rozporu s požadavky na sedmiletou praxi v energetice, z toho tři roky ve vedoucí funkci, kterou pro takovou pozici určuje zákon.

„Předmětem obžalované bylo pozici obsadit fundovanou osobou. Ačkoli původní cíl nebyl protiprávní, ale společensky žádoucí, cesta kterou zvolila, byla v rozporu s energetickým zákonem, ale i s trestním zákoníkem. K dosažení společensky požadovaného výsledku obžalovaná použila protiprávního prostředku,“ uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Zdeněk Chalupa.

Sama Vitásková se pátečního rozhodnutí soudu nezúčastnila. Omluvila se ze zdravotních důvodů.

Zda úřadu vznikla škoda, se žalobce se soudcem neshodli

Proti rozhodnutí soudu se hned na místě odvolala jak obhájkyně, tak státní zástupce Kamil Špelda. Ten Vitáskové původně navrhoval trest v trvání 3,5 roku. Mimo jiné ji vinil i ze škody, která úřadu vznikla vyplácením mzdy Vesecké. To však soud odmítl. „Paní Vesecká svou práci na tomto postu skutečně odváděla,“ poznamenal soudce.

Podle státního zástupce Kamila Špeldy to je bod, na kterém nenajde s rozhodnutím soudu shodu.

„Okresní soud, a má to potvrzeno i rozhodnutím krajského soudu, dospěl k tomu názoru, že tím škoda způsobená nebyla. To je věc, ve které se neshodneme,“ řekl Špelda.

Alena Vitásková po celou dobu líčení trvala na tom, že funkce pro Veseckou nebyla zřízena účelově. Zároveň také připomínala složitou personální situaci, která na ERÚ v té době panovala.

Snahu najít potřebné právníky doložila Alena Vitásková i dopisy na unii soudců a unii státních zástupců, které odeslala na konci roku 2013 a ve kterých žádala o pomoc se zajištěním odborníků s praxí v oblasti správního práva. Problematickou personální situaci na tomto úseku potvrdili i tehdejší místopředsedové úřadu, které soud vyslýchal.

Agenda narostla hlavně v souvislosti s licencemi na fotovoltaiku

Složitá situace podle Vitáskové souvisela s nárůstem správní a trestní agendy v souvislosti s udílením licencí a boomem v oblasti fotovoltaiky, a taktéž přesunem povinností ze Státní energetické inspekce na ERÚ.

„Činnost ERÚ byla v té době tak rozsáhlá, že jednotlivé odborné sekce nemohly být řízeny jedním místopředsedou jak tomu bylo předtím. Proto byly zřízeny funkce místopředsedů pro jednotlivé oblasti. Nárůst trestních a správních věcí si vyžádal mít na právním úseku svého místopředsedu,“ uvedla Vitásková.

Na ERÚ nebyl podle ní žádný právník, který by tuto sekci mohl vést.

„Byli tam mladí právníci krátce po škole, bez zkušeností. Tyto odborné zkušenosti paní Vesecká jako někdejší nejvyšší státní zástupkyně měla a stále má. Jsem o tom stále přesvědčená,“ pravila při předchozím soudním jednání Vitásková.

Jak uvedl soudce Zdeněk Chalupa, nižší trest s podmíněným odkladem zvolil i z toho důvodu, že soud trvá už od roku 2016. Přitom sazba je od jednoho do pěti let.

Alena Vitásková stála v čele Energetického regulačního úřadu v letech 2011 až 2017. Vesecká byla místopředsedkyní od listopadu 2014 do června 2015.

zpět na článek