iDNES.cz

Nové Město chce důstojnou smuteční síň, navrhnou ji architekti v soutěži

  14:12
Novoměstská radnice začala využívat služeb městského architekta. Stal se jím Zbyněk Ryška, který už má stejnou roli v sousedním Žďáře nad Sázavou. Jedním z jeho prvních počinů je vyhlášení architektonické soutěže na podobu nové smuteční síně. Tu stávající u kulturního domu si lidé pletou s výměníkovou stanicí.

„O potřebě nové smuteční síně se v Novém Městě na Moravě mluví už téměř třicet let. Prostředí současné síně je nedostatečné, ne tak kvůli její velikosti, ale zejména kvůli stísněnosti okolní zástavby. Lidé si často stěžují, že prostor není dost důstojný,“ říká starosta Michal Šmarda.

Z nově zvažovaných míst nakonec dostal přednost klidný prostor mezi katolickým hřbitovem, Cihelským rybníkem a nově vybudovaným Domovem Kamélie v Malé ulici.

„Je tam krásná plocha, která se skládá z veřejného prostranství a dříve soukromých zahrad, které sousedí s katolickým hřbitovem a které město postupně vykoupilo. Prostředí je tam dostatečně důstojné,“ popisuje Šmarda.

Soutěž o návrh byla vyhlášena na začátku dubna, termín pro odevzdání anonymních návrhů je 1. srpna. Výsledky oznámí radnice koncem srpna. V porotě zasednou vedle nezávislých odborníků také zástupci zadavatele, tedy města.

„Na začátku září bychom pak udělali výstavu, na níž se veřejnost seznámí se všemi návrhy a také představíme vítěze,“ plánoval na březnovém zastupitelstvu Zbyněk Ryška.

Cena? Kolem 50 milionů

Soutěž je jednofázová, otevřená pro architekty a autorizované inženýry. Navrhovat budou urbanistické, architektonické a krajinářské řešení stavby smuteční síně a současně i okolní prostranství a technickou a dopravní infrastrukturu.

„Předpokládaná výše investice na smuteční síň je 50 milionů korun,“ shrnul městský architekt. Samotný sál by měl mít 140 metrů čtverečních, krytý předprostor dalších 140 metrů.

„Bude se jednat o standardní smuteční síň pro město velikosti Nového Města,“ dodal Ryška. Podle městského architekta nejde jen o estetické hledisko. „Budeme hodnotit architektonickou kvalitu řešení, ekonomickou přiměřenost návrhu a naplnění předpokladu soutěžního zadání,“ představil hodnoticí kritéria.

Stavba smuteční síně bude zahrnovat také kolumbárium a architekti budou řešit, jak propojit smuteční síň se sousedním katolickým hřbitovem. Také budou hledat parkovací místa minimálně pro 35 osobních aut a jeden autobus.

Podle odhadu starosty Šmardy by se mohlo začít stavět v roce 2025. „Projekční práce plánujeme do rozpočtu na příští rok,“ uvedl.

O využití současné smuteční síně projevily zájem různé organizace města, mezi nimi i Novoměstská kulturní zařízení spravující i sousední kulturní dům, jemuž chybí více technických prostor.

Příprava zakázek a vize

Zbyněk Ryška působí na novoměstské radnici na smlouvu od začátku roku. Zaměřit se chce především na přípravu zakázek, zadání a vize města v dlouhodobém horizontu a pomoci již existujícím odborům města.

„Neříkám, že to dělají špatně, ale pohled externího architekta může zakázku či investici posunout o krok dál,“ řekl Ryška, když se představoval zastupitelům.

V Novém Městě by měl mít o něco méně práce než ve Žďáře, kde pracuje jeden den v týdnu už sedmým rokem.

„Tam vydávám vyjádření ke každému stavebnímu řízení na území města, i pro soukromé investory. To v Novém Městě vykonávat nebudu,“ zmínil Zbyněk Ryška.

Autor:
zpět na článek