iDNES.cz

Nadšení pěstitelé si semínka na Vysočině vyměňují už na osmi místech

  8:42
Na bezplatné výměně semínek rostlin všeho druhu jsou založeny semínkovny. Lidé si z nich mohou brát osivo od ostatních zahrádkářů a také tam výsledky své pěstitelské činnosti vkládat. Na Vysočině je jich osm. Některé slouží řadu let, jiné jsou nováčky. Spojuje je neutuchající zájem pěstitelů.

Do povědomí veřejnosti se nedávno dostala hlavně semínkovna z Nového Města na Moravě, jež získala krajské ocenění Skutek roku v kategorii poradenství, osvěta, vzdělávání. Semínková banka tam je v provozu od loňského února a těší se velké oblibě.

Lidé ji najdou v tamním infocentru. „Díky tomu se semínka dostanou nejen mezi místní, ale také k turistům a návštěvníkům města. Někteří vědí, oč jde, pro další je to novinka, zajímavost,“ popsala Tereza Orosová z novoměstského infocentra.

Že by semínkovna zela díky nadměrnému odběru prázdnotou? Toho se prý nebojí.

Místní nadšená zahrádkářka Miloslava Gregorová, která ostatně za nápadem na založení semínkové banky v Novém Městě stojí, je stálým dodavatelem velkého množství osiva.

„Funguje i spolupráce se základními školami, které vytvářejí své pytlíčky semínek. Myslím, že myšlenku projektu to zcela naplňuje,“ dodala Orosová.

Do knihovny se nosí fazole, květiny i zelenina

Stabilní zájem je i o obsah semínkovny, jež slouží pěstitelům od března 2018 v Krajské knihovně Vysočiny (KKV) v Havlíčkově Brodě. „Funguje nám to dobře. Lidé si pro semínka chodí, občas i něco donesou. Je pravda, že třeba na jaře, kdy je hlavní sezona, nám zásoby došly, ale vždy se obsah postupně doplní,“ přiblížila Ludmila Bouchnerová z KKV.

V semínkovně se dle jejích slov najde osivo všeho druhu. Nadšenci nosí fazole, semena okrasných květin, zeleniny, bylinek nebo třeba přinesou i pár květináčů s rostlinami. Lidé, kteří se o výsledky své pěstitelské činnosti dělí i využívají semínka od ostatních, prý tvoří víceméně ustálenou skupinu lidí.

To potvrzují rovněž v jihlavské semínkovně, která donedávna sídlila v Oblastní galerii Vysočiny (OGV). „V době pandemie jsme ji ale přemístili do místního bezobalového obchůdku Černý bez, kde asi ještě nějaký čas zůstane,“ podotkla Jana Jarošová z OGV s tím, že mezi stabilní zásobovačky semínkovny patří i dvě pracovnice galerie, nadšené pěstitelky.

„Občas samozřejmě přišel pro semínka někdo nový, když se o projektu někde dočetl, ale jinak se ti lidé spíše opakují. Zájem byl zpočátku hodně velký, postupně opadl, ale rozhodně zůstal stabilní,“ dodala Jarošová.

V republice je semínkoven už přes stovku

Iniciativa Semínkovna vznikla v České republice v roce 2015 na podporu sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Vzorem jí byly francouzské Les Grainotheques a americké The Seedbanks.

Osivo v semínkovnách by mělo být nemořené a z chemicky neošetřovaných rostlin, tedy výsledek domácího semenaření.

V republice se takovýchto krabiček či košíčků s popsanými pytlíčky semen nachází už přes sto. Na Vysočině jsou v Humpolci, Přibyslavi, Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Novém Městě na Moravě, Žďáru nad Sázavou, Chotěboři a Telči.

zpět na článek