iDNES.cz

U Velkého Dářka vznikají další rybníky. Zadrží vodu a ochrání živočichy

  17:38
V těsné blízkosti Velkého Dářka, jež je se svojí rozlohou 206 hektarů největším rybníkem v Kraji Vysočina, vznikají nové vodní plochy. Ty mají přispět k zadržování vody v krajině i jako útočiště pro mnohé živočichy.

Dominantou lokality pod silnicí I/37 u Karlova na Žďársku se stane velká retenční nádrž o ploše deseti hektarů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dominantu lokality pod silnicí I/37 u Karlova na Žďársku bude tvořit rozsáhlá retenční (zadržovací) nádrž Velká Skalka. Zaujímat má plochu kolem deseti hektarů.

Její vybudování a revitalizace okolí vyjde na více než čtyřicet milionů korun. Devadesát procent nákladů, tedy přibližně 36 milionů, bude hrazeno prostřednictvím evropské dotace.

„Tento záměr se řešil již několik let. Vzhledem k tomu, že celá soustava v podstatě navazuje na Evropsky významnou lokalitu Dářská rašeliniště, věnovali jsme výsledné podobě projektu mimořádnou pozornost,“ vyjádřil se Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Právě na území CHKO je totiž Velká Skalka budována.

Hlavní desetihektarová vodní nádrž bude sice soukromému vlastníkovi sloužit především k chovu ryb, podle ochranářů ale podstatnou část její plochy zaberou mělké partie, které budou plynule přecházet do okolních luk.

Evropsky významná lokalita Dářská rašeliniště

  • Jedná se o cenný komplex rašelinných ekosystémů, jedinou lokalitu blatkového boru na Českomoravské vrchovině.
  • Je to rašeliniště typu přechodového vrchoviště, v němž se zachovala rašeliništní společenstva s porostem borovice blatky a řada chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.
  • Vyskytuje se tu například vážka jasnoskvrnná nebo mravenec rašelinný. Z rostlin kromě borovice blatky například ostřice šlahounovitá či rosnatka okrouhlolistá.
  • Lokalita se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a její součástí jsou národní přírodní rezervace (NPR) Dářko a NPR Radostínské rašeliniště.
Zdroj: dedictvivysociny.cz

„Právě takovéto části rybníků jsou z ekologického hlediska nejcennější. Nádrž je podle našeho názoru navržena v tomto ohledu velmi dobře,“ řekl Hlaváč.

Rybník doplní tři tůně o velikosti od zhruba tří set do dvou tisíc metrů čtverečních, ty však k chovu ryb využívány nebudou. „Poslouží především jako útočiště pro obojživelníky a další druhy organismů,“ dodal Václav Hlaváč s tím, že revitalizací projde rovněž vodní tok, který lokalitu protíná a teče od blízké vesnice Karlov.

Úpravy celé oblasti začaly na konci loňského roku, hotovo má být v závěru května 2021.

Dotaci z evropského Operačního programu Životní prostředí zprostředkovala Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, pod niž spadá i CHKO Žďárské vrchy, společně se Státním fondem životního prostřední ČR. Jejím příjemcem je soukromý investor.

zpět na článek