Přibyslav má na kruhový objezd i další opravy, kulturní dům zůstává nejistý

  8:42
Budování prvního kruhového objezdu, rekonstrukce několika ulic, obnova zámeckého parku nebo stavba městské bytovky. To jsou hlavní a již potvrzené investice města Přibyslav v letošním roce. Ve schváleném rozpočtu je však velká rezerva i pro další akce s případnou dotační podporou.

Zda se ikonický kulturní dům v Přibyslavi dočká opravy letos, ani přes schválený městský rozpočet zatím není jasné. V první výzvě s žádostí o dotaci radnice neuspěla. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Radnice v Přibyslavi si v posledním roce volebního období může dovolit opravdu hodně. Čtyřtisícové město ležící nedaleko Havlíčkova Brodu má momentálně na účtech přes 160 milionů korun. Jsou to peníze našetřené v posledních letech.

„Ne všechny v minulosti plánované akce se podařilo uskutečnit či vysoutěžit,“ vysvětluje starosta Martin Kamarád.

Investice na letošní rok vedení města rozdělilo na ty již jisté, u nichž je už znám dodavatel i cena, a na ty možné. U nich pak bude záležet na ceně a hlavně na tom, zda město uspěje s žádostí o dotace či jinou finanční spoluúčast. Pokud Přibyslav s žádostmi úspěšná nebude, zastupitelé až během roku rozhodnou, zda se do takových akcí přeci jen pustí, nebo je odloží.

Kruhový objezd napojí nové sídliště

Již jisté je budování prvního kruhového objezdu ve městě. Zakázku získala stavební společnost Porr. Bez daně a bez zhruba šestimilionových nákladů na poměrně složité překládání sítí vyjde stavba na 14,5 milionu korun.

Kruhový objezd bude umístěn na východním okraji města, na příjezdové silnici číslo 19 od Žďáru nad Sázavou. Vznikne v místech u průmyslové zóny nedaleko nádraží, přímo naproti sídlu společnosti Neufe. Napojí Ronovskou ulici, jež je jen pár metrů od hlavní silnice zaslepená.

To je také hlavní důvod, proč město po kruhovém objezdu touží. „Prvořadé je napojit nové sídliště s asi osmdesáti domy. Na něj vede jen jedna ulice z centra města, která dlouhodobě nevyhovuje,“ vysvětlil už dříve starosta Kamarád.

Na sídliště v severovýchodní části města se zajíždí pouze Pecháčkovou ulicí, která na silnici 19 ústí naproti zámku. Křižovatka to však není příliš bezpečná. Je pro větší vozy úzká a jsou na ní špatné rozhledové poměry, řidiči se musí orientovat pomocí zrcadel.

Na jaře se bude bourat sto let starý dům

I další obdobně vysoké výdaje budou směřovat do dopravní infrastruktury. Na kompletní rekonstrukci ulic Rašínova a Pelikánova je připravených 13 milionů korun. „Realizace se ale ještě musí doladit se společností ČEZ, která tam připravuje výměnu svých sítí,“ podotkl starosta.

Obnovy by se měla dočkat i Hasičská ulice. Radnice rovněž plánuje velkou rekonstrukci chodníků podél hlavního průtahu městem od České ulice směrem na Havlíčkův Brod. Novou fasádu a část střechy má získat dům s pečovatelskou službou. Na přelomu roku již byla zahájena revitalizace zámeckého parku za asi čtyři miliony.

Město chce v letošním roce zároveň zahájit stavbu bytového domu. Ten by měl stát na místě bývalého domu dětí a mládeže a sídla základní umělecké školy. Tento zhruba sto let starý objekt by se měl na jaře bourat.

Kulturní dům v první výzvě neuspěl

Další velké investice jsou pak podmíněny ziskem dotace. To je třeba případ rekonstrukce kulturního domu. „Už víme, že jsme v první výzvě skončili těsně pod čarou. Nicméně ještě máme šanci v druhé,“ konstatoval Kamarád.

Od případných dotací se rovněž bude odvíjet nákup nové cisterny pro hasiče, rozšíření sběrného dvora nebo výměna veřejného osvětlení za úspornější LED svítidla.

Ještě složitější je pak případné zahájení stavby tribuny a rekonstrukce hřiště v areálu tělovýchovné jednoty Sokol za až 70 milionů korun. To je vedle dotace odvislé i od toho, zda se podaří areál městu od Sokola bezúplatně získat do své správy.