Devítiletá dívka už čtyřikrát darovala svoje vlasy na paruky nemocným

  17:54
Neobvyklý rekord zaznamenali komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den. Do databáze Muzea rekordů a kuriozit byla zapsána Róza Kloknerová z Jihlavy, která v devíti letech už čtyřikrát darovala vlasy na výrobu paruk pro pacienty s onkologickými onemocněními a problémy způsobujícími vypadávání vlasů.

„Vlasy daruji, protože některé děti nemají štěstí, aby své vlasy měly, a já ano. Tak jim dám své vlasy, aby měly radost. A mně to taky dělá radost. I mí spolužáci darují vlasy,“ řekla Róza. „Ten pocit nás hřeje na srdíčku,“ přidala Rózina matka Marzina Kloknerová.

Róza vlasy poprvé darovala ve svých čtyřech letech 13. června 2017, potom 3. dubna 2019, pak 29. července 2020 a počtvrté dnes, v Pelhřimově při příležitosti předání certifikátu se záznamem rekordu.

„Vše vzniklo nikoli kvůli rekordu, ale na podporu tohoto velmi prospěšného projektu,“ řekl prezident Agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Rózu Kloknerovou na první stříhání objednala ve čtyřech letech její sestra. Od začátku bylo jasné, že culík dětských vlasů bude použitý na výrobu paruk. Díky tomu, že jí vlasy rostou rychle, mohla je darovat opakovaně. Na dnešní stříhání už se těšila. Své dlouhé vlasy má sice ráda, česání jí nevadí, ale délka takřka do pasu už jí překáží při sportování, kterému se věnuje.

Kadeřnice Šárka Křížová z Jihlavy, která je certifikována pro specifický způsob stříhání vlasů pro účely dárcovství současně věnovala pro potřebné prostřednictvím Nadačního fondu Grácie 107 pramenů vlasů, které letos získala od dobrovolnic.

„Za tři roky jsem už vybrala celkem okolo 440 culíků vlasů z Jihlavska i z okolí,“ svěřila se Křížová.

Vlasy vhodné pro dárcovství a následnou výrobu paruk musí mít specifické vlastnosti. Musí být dokonale suché, nesmí být zcuchané nebo narušené například barvením.

„Dárců je dostatek, ale ne všechny vlasy lze použít. Někdy třeba proto, že jsou neodborně ustřiženy,“ řekla Eva Růžičková z fondu Grácie.