Kvůli nákaze se budou ptáci sčítat i v okolí Štěpánova, další úhyn nepřibyl

  16:40
Výskyt ptačí chřipky v jednom z domácích chovů ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku se dotkne i okolních obcí. Veterináři vyhlásili ochranné pásmo, ptactvo se bude sčítat i v některých okolních vsích. A to i přes to, že do pondělního odpoledne nebyl hlášen žádný další úhyn.

Ve Štěpánově nad Svratkou sčítači napočítali více než 1300 chovaných ptáků v hospodářstvích. Zdaleka největší podíl zaujímá drůbež. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Státní veterinární správa (SVS) od víkendu udržuje ve Štěpánově soustavný veterinární dozor. Pečlivě hlídá, zda v katastru městyse neuhynou další ptáci.

„K žádnému dalšímu případu zatím nedošlo,“ potvrdil odpoledne ředitel krajské veterinární správy na Vysočině Božek Vejmelka.

Zda nedochází k šíření nákazy, má přesněji odpovědět test vzorků ze sousedních chovů, které správa odebrala už o víkendu. Jejich výsledky by měly být známé nejpozději během středy.

Teprve od nich se bude odvíjet další postup. „Zatím nechceme spekulovat, co by se pak mohlo dít,“ odmítl naznačit další vývoj Vejmelka.

Podle starostky Štěpánova Šárky Kunčíkové ovšem jakýkoliv výsledek ovlivní život v městysu. „I pokud by se nákaza neprokázala, budeme třicet dní v karanténě,“ podotkla.

Veterináři stanovili kolem nakaženého chovu tříkilometrové ochranné pásmo a další desetikilometrové pásmo dozoru. V obou platí mimořádná veterinární opatření, což jsou poměrně přísná nařízení, co se smí a co se nesmí.

Dezinfikovat automobily a nevyvážet maso ani vajíčka

Obcím v ochranném pásmu nařizují provést soupis všech hospodářství a zjistit, kolik je v nich chováno ptáků. Samosprávy musí zajistit informování veřejnosti a hlásit doslova každý úhyn ptáků na svém území.

Chovatelé musí zajistit své chovy před možným kontaktem s volně žijícími druhy. Zabezpečit musí i krmení a vodu. Rovněž musí dezinfikovat chovatelské potřeby, i třeba automobily, kterým opeřence či třeba podestýlku převáželi.

V neposlední řadě je zakázáno pořádání chovatelských výstav a v celém pásmu dozoru dokonce platí zákaz vývozu masa a vajec. „V tuto chvíli například není možné, aby si vajíčka odvezly děti z dotčených vsí do města,“ upozornil Vejmelka.

„Obyvatele jsme informovali o tom, co musí udělat, kdyby došlo k dalšímu úhynu. Základem je, že uhynulé zvíře uloží do igelitového pytle a okamžitě to ohlásí,“ konstatovala štěpánovská starostka. Nařízení Státní veterinární správy visí na úředních deskách veterinární správy i dalších úřadů.

Ptáky ve Štěpánově chová každá třetí domácnost, zjistilo sčítání

První vyjmenované opatření o soupisu hospodářství a chovaných ptácích už Štěpánov provedl v neděli. V pondělí dopoledne tyto informace starostka předala veterinářům.

Při sčítání se zjistilo, že v městysu, v němž žije zhruba 700 obyvatel a nachází se tři stovky domácností, se drůbež či jiní ptáci chovají ve 107 hospodářstvích. Celkem jde o 1035 kusů drůbeže, 76 kachen, 18 bažantů či koroptví, bezmála dvě stovky holubů a pětačtyřicet kusů exotických a okrasných ptáků.

Sčítat chované ptáky se nyní chystají i v dalších obcích v okolí Štěpánova. „My jsme to už vlastně udělali v neděli,“ hlásil starosta Ujčova Vladislav Mitáš.

Týkat se bude i Kozlova, místní části Bystřice nad Pernštejnem. Žije v něm několik desítek obyvatel. „Budeme dělat šetření a budeme informovat obyvatele o situaci,“ přislíbil pro ČTK bystřický místostarosta Martin Horák. Opatření se dotknou například i Koroužné.

O potvrzení nákazy vysoce patogenního subtypu H5N8, který je pro ptáky smrtelný, informovala Státní veterinární správa v sobotu. V postiženém malém chovu bylo dvanáct slepic a tři kachny. Šest slepic uhynulo a zbylá zvířata utratili veterináři na místě v sobotu dopoledne. Utratili i 12 slepic ve dvou chovech v sousedství. Právě na výsledky rozborů u této utracené drůbeže zatím veterináři čekají.

Nedělní sčítání drůbeže ve Štěpánově nad Svratkou: